شناسه : 127179339
فرماندار اشکذر تأکید کرد؛

سند کشت پایدار برای بخش کشاورزی شهرستان تدوین شود


فرماندار اشکذر با تأکید بر اهمیت استفاده بهینه در بخش کشاورزی، بر ضرورت تدوین سند بهره‌وری مناسب از آب، خاک و انرژی و پایدارسازی کشت‌های کم آبخواه در شهرستان تأکید کرد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اشکذر، «محمدعلی شاه‌حسینی» در نشست شورای کشاورزی شهرستان اشکذر که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد گفت: در شهرستان اشکذر نیز به‌مانند سایر شهرستان‌های استان با خشک‌سالی مناطق روستایی و کاهش نزولات آسمانی روبه‌رو هستیم و لازمه جبران این کمبودها در بخش کشاورزی بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آبیار و کشت دانش‌بنیان است.

 

فرماندار اشکذر بابیان اینکه لازمه پیشرفت و موفقیت در این عرصه داشتن یک سند چشم‌انداز بلندمدت در عرصه کشاورزی است تصریح نمود: یک برنامه پایدار و موفق در بخش کشاورزی باید علاوه بر اهداف اصولی بتواند امنیت غذایی نسل کنونی و آینده را تأمین کند.

 

وی با تأکید بر اهمیت استفاده بهینه بر ضرورت تدوین سند بهره‌وری مناسب از آب، خاک و انرژی و پایدارسازی کشت‌های کم آبخواه در شهرستان افزود: این استراتژی باید ضمن حفاظت از آب، خاک، منابع طبیعی و همچنین انرژی، در حفظ و بهبود سودآوری کشاورزان، پویایی جوامع روستایی و حفظ تنوع زیستی مؤثر باشد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نیز مشکل کنونی بخش کشاورزی استان را کم‌آبی و خشک‌سالی‌های پی‌درپی عنوان کرد و خاطرنشان نمود: در همین راستا ضمن آموزش مدیریت مصرف آب و اصلاح الگوی کشت تلاش شده است تا اعتبار لازم برای حمایت از کشاورزان تأمین شود.

 

«سید جمال سجادی پور» اضافه کرد: باهمت کشاورزان، آب مصرفی در این بخش با کاهش همراه بوده است که در صورت اصلاح الگوی کشت و جایگزین نمودن کشت‌های متراکم می‌توان میزان آن روند چشمگیری خواهد داشت.

 

وی بابیان اینکه شهرستان اشکذر در جذب تسهیلات مکانیزاسیون رتبه نخست استان و در سطح و تولید محصولات گلخانه‌ای رتبه دوم را داراست اظهار کرد: کسب این دستاوردها سبب شده تا ضمن تأمین امنیت غذایی زمینه پیشگامی این شهرستان در مشاغل خرد اقتصاد روستایی نیز فراهم شود.

 

 

 

 

 

 آدرس کوتاه :