انتخابات 24 خرداد یک نه بزرگ به تندروهای داخل و خارج بود

شناسه : 3689691

انتخابات 24 خرداد یک نه بزرگ به تندروهای داخل و خارج بود


رییس جمهور در نشست خبری:


ه گزارش خبرنگاران سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در سومین کنفرانس مطبوعاتی خود به عنوان هفتمین رییس جمهوری اسلامی ایران همزمان با نخستین سالگرد حماسه سیاسی ملت ایران در ۲۴ خردادماه سال ۹۲ در جمع خبرنگاران رسانه های داخلی و بین المللی افزود: اولا مردم در این انتخابات به رای، نظر، عمل و حضورشان در یک انتخابات بسیار مهم و سرنوشت ساز اعتماد کردند.

وی تصریح کرد: مردم به نظام اعتماد کردند و اگر ملتی به نظام، صندوق آرا و دولت خودش اعتماد نداشته باشد و نداند سرنوشت رای او کجاست، از صبح زود پای صندوق رای نمی ایستد و بعد با لبخند رای خود را به صندوق بیندازد و حمد و شکر خدا به جای بیاورد و سپس منتظر بماند چه کسی از این صندوق به عنوان منتخب مردم انتخاب می شود.

رییس جمهوری با تاکید بر این که انتخابات 24 خرداد پیام مهمی برای افراطیون داشت، گفت: انتخابات 24 خردادماه «نه» بزرگ به تندرویان خارج از کشور و افراطیون داخل کشور بود.

روحانی افزود: در انتخابات 24 خرداد مردم فهیم و شریف ایران خواستند به دنیا اعلام کنند که فشار، تحریم و تهدید در مسیر اصلی مردم در آرمان های این ملت تاثیر نخواهد گذاشت.

وی ادامه داد: اگر بالاترین هدف تحریم کنندگان و تهدید کنندگان آن بود که مردم را از نظام جدا کنند ، مردم در 24 خرداد سال گذشته پای صندوق های رای اعلام کردند که از نظام و کشور جدا نخواهند شد.*** توافق با 1+5 به نفع همه است

رییس جمهوری با تاکید بر این که در صورت حسن نیت طرف مقابل در پنج هفته آینده می توانیم به توافق برسیم، گفت: توافق نهایی با 1+5 از بزرگترین توافقات سیاسی نه تنها در سطح منطقه بلکه جهان است که دشمنان جدی دارد.

وی با بیان انیکه توافق با 1+5 به نفع منطقه، جهان، ایران، توسعه، ثبات و امنیت خواهد بود، گفت: نیاز 1+5 به توافق بیش از ما است.

رییس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: احتمال دارد در مذاکراتی که این هفته آغاز می شود دو طرف به مرحله تدوین برسیم.

روحانی تاکید کرد: در صورت حسن نیت طرف مقابل در 5 هفته می توانیم به توافق برسیم.مشروح کنفرانس خبری رییس جمهوری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی به شرح زیر است:

***انتخابات 24 خردادماه، احیای اعتماد عمومی و سرمایه بزرگ اجتماعی بود

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهوری در ابتدای سخنانش ضمن تبریک ایام باسعادت میلاد منجی عالم بشریت، حضرت مهدی (عج) که همه ما همه امیدواران جهان، منتظران آمدن آن مصلح و منجی و همه آنهایی که به دنیای آینده توام با عدالت و سعادت می اندیشند هستند، گفت: امیدوارم کشور و ملت ما مورد توجهات ویژه آن عزیز پشت پرده غیبت باشد.

روحانی همچنین 24 خرداد سالروز انتخابات شکوهمند و تاثیر گذار سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران را به محضر رهبر معظم انقلاب و ملت ایران تبریک گفت و افزود: نخستین سالگرد انتخابات شورای اسلامی شهر را نیز به همه آن عزیزان تبریک می گویم به خاطر بار مسوولیتی که برای اداره شهر ها و بخش های خود بر عهده دارند.

وی تصریح کرد: در واقع انتخابات سال گذشته، احیای اعتماد عمومی ، سرمایه بزرگ اجتماعی بود؛ در این سرمایه اجتماعی نخست مردم به خودشان اعتماد کردند.

رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: مردم به رای و نظر خودشان، به عمل و حضور خودشان در یک انتخابات بسیار مهم و سرنوشت ساز اعتماد کردند.

روحانی ادامه داد: دوم، مردم به نظام اعتماد کردند، اگر ملتی به نظام خودش به صندوق آرای خودش به دولت خودش اعتماد نداشته باشند و نداند سرنوشت رای آنها چیست و کجاست از صبح زود بلند نمی شدند در صف های طولانی رای بایستند و وقتی نوبتش می شود رای خود را در صندوق بیاندازد و بعد شکر و حمد خدا را به جا آورد و منتظر بماند تا از این صندوق چه فردی به عنوان منتخب مردم اعلام می شود.

وی خاطرنشان کرد: سوم این که مردم به راهی که منتخب مردم اعلام کرده بود اعتماد کردند؛ اکثریت مردمی که در پای صندوق رای، به راه تدبیر و امید و اعتدال و عقلانیت رای دادند به آن معنا بود که این راه را پذیرفته اند و معتقدند در شرایط کشور، منطقه و جهان تنها میانه روی و فاصله گرفتن از خشونت، مسیر را برای توسعه کشور، بهبود معیشت مردم و عزت بیشتر ملت بزرگ ایران تامین و تضمین می کند.

رییس دولت یازدهم ادامه داد: در انتخابات 24 خرداد مردم فهیم و شریف ایران خواستند به دنیا اعلام کنند که فشار، تحریم و تهدید در مسیر اصلی مردم، در آرمان های این ملت تاثیر نخواهد گذاشت، اگر بالاترین هدف تحریم کنندگان و تهدیدکنندگان آن بود که مردم را از نظام جدا کنند، مردم در پای صندوق های رای اعلام کردند که ما از انقلاب، نظام، کشور و منافع کشورمان هرگز جدا نخواهیم شد و تحریم ها نمی تواند در اراده ملت بزرگی که سابقه تمدنی آن به هزاران سال بازمی گردد و از روز اول پیروزی انقلاب تا امروز ایستادگی کرده است از اهداف و آرمان های مقدسش بازدارد.

روحانی خاطرنشان کرد: انتخابات 24 خرداد پیام مهمی برای افراط داشت؛ افراطیون در خارج از کشور که فکر می کردند با فشار و تهدید ملتی را به زانو در می آورند و همچنین پیام به افراط گران داخل کشور که فکر می کردند طرفداران فراوانی دارند و می توانند راه افراط و خشونت را در کشور ادامه دهند.

وی همچنین پیام 24 خرداد را یک «نه» بزرگ به تندرویان خارجی و افراطیون داخلی دانست و گفت: پیام 24 خرداد به جهان این بود که ملت ما راه اعتدال ، راه آشتی ، راه صلح و دوستی ، تعامل با جهان و همچنین مسیر توسعه متوازن پایدار را برگزیده است.

رییس جمهوری ادامه داد: دراینجا لازم می دانم از رهبر معظم انقلاب به دلیل رهنمودهایشان برای شکوهمند برگزار شدن انتخابات 24 خرداد تشکر کنم، اگر رهنمودهای ایشان نبود و اعلام نکرده بودند که حتی آنهایی که از نظام و حکومت هم گله ای دارند اما به کشور علاقه مندند به پای صندوق رای بیایند و اگر نگفته بودند که این رای حق الناس است و اگر تصریح نکرده بودند که رهبری یک رای دارد و هیچ کس نمی داند آن رای تعلق به چه کسی خواهد داشت و اگر نگفته بودند که ما در پی یک حماسه سیاسی هستیم شاید چنین انتخابات شکوهمندی را ما تجربه نمی کردیم.

وی یادآور شد: هوشیاری و بیداری مردم ما، ارشادات رهبری همه دست به دست هم دادند و البته بالاتر از همه عنایت و لطف خداوند، توجهات حضرت ولیعصر(عج)، ملت بزرگ ما توانست پیروز انتخابات 24 خرداد 1392 باشد.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: این ملت در صحنه های بعدی هم بدون تردید، پیروز و موفق خواهد شد همه موانعی که دوستان نادان یا دشمنان پیش پای او گذاشته اند به کنار بزند و راه تعالی را طی کند و ادامه دهد.***نهادهای ملی نباید کار حزبی انجام دهند

به گزارش ایرنا، پس از سخنان اولیه رییس جمهوری، خبرنگار روزنامه جمهوری نخستین خبرنگاری بود که سوالش را از دکتر روحانی مطرح کرد و پرسید: در بدو ثبت نام شما و پس از اینکه به عنوان رییس جمهوری انتخاب شدید، کارشناسان و متخصصان چالش های مختلفی برای شما پیش بینی می کردند، مصادیق برخی از این چالش ها به ویژه در حوزه اقتصادی کاملا مشخص بود، اما در حوزه سیاسی به ویژه سیاست داخلی نمی شد برای آن مصادیق مشخصی آن مطرح کرد و برشمرد.

این خبرنگار ادامه داد: به نظر می رسد متاسفانه همان چالش هایی که نمی شد برای آن مصادیق مشخصی در حوزه سیاسی تعیین کرد، اکنون گریبانگیر دولت شده است و برخی به دنبال این هستند که برای دولت شما حاشیه سازی کنند. برنامه شما برای اینکه دولت کمتر به دام این حاشیه ها بیفتد چیست؟

رییس جمهوری در پاسخ گفت: همانطور که دولت قبلا شاید چند بار اعلام کرده است، از نقد، به ویژه نقد سازنده استقبال می کنیم.

روحانی افزود: دولت دلش می خواهد هر کسی حرف می زند با شناسنامه حرف بزند. دلیل آن نیز این است که برخی از نهادها ملی هستند. نهادهای ملی نمی توانند کار حزبی انجام دهند و اپوزیسیون دولت باشند. کار نهادهای ملی تلاش و خدمت به کل ملت، کشور و جامعه است.

رییس دولت یازدهم اظهار داشت: دولت، قوه مقننه، قوه قضاییه، نیروهای مسلح، شهرداری ها، حوزه های علمیه، دانشگاه ها، صدا و سیما و ... نهادهای عمومی و ملی هستند.*** هر حزبی که به دنبال یک رسانه است، وزارت ارشاد به سرعت مجوز دهد

وی تصریح کرد: اما درباره احزاب و گروه ها به وزارت ارشاد توصیه می کنم هر حزب، جناح و هر گروهی که به دنبال یک رسانه است، به سرعت مجوز رسانه به آن داده شود تا مشخص شود این روزنامه، این سایت متعلق به این حزب و این گروه است، نقد می کند، حرف می زند یا حمایت می کند.***کار رسانه حرفه ای با جنگ روانی کاملا متفاوت است

روحانی با تاکید بر اینکه نهادهای ملی نباید کار حزبی انجام دهند، توضیح داد: کار رسانه حرفه ای با جنگ روانی کاملا متفاوت است. لااقل خود من و همه ما می دانیم جنگ روانی و کار رسانه حرفه ای چیست؟

رییس دولت تدبیر و امید گفت: از همه عزیزان چه کسانی که حامی، منتقد هستند و حتی مخالفان دولت خواهش می کنم با روزنامه، سایت و هر ابزاری که دارند شناسنامه دار به نام حزب و گروهشان نقد و انتقاد کنند تا مبادا از پول بیت المال در مسیر دیگری استفاده نشود که این کار، خلاف است.

رییس جمهوری اظهار داشت: در مورد وضعیتی که طی یک سال گذشته ادامه داشت، به عنوان رییس جمهوری و مسوول اجرای قانون اساسی بعدها سخن خواهم کرد زیرا قانون اساسی وظیفه ای را بر عهده من گذاشته است.

وی با بیان اینکه این مقدمه ای بر پاسخ به سوال شما بود، ادامه داد: اینکه عده ای دولت را در بخش های مختلف به چالش می کشند، اگر واقعا این چالش به معنای آن است که می خواهد ابهامی روشن شود، خوب است اما اگر این بحث ها به معنای آن است که می خواهند نقد کنند و یک راه بهتری را پیش پای دولت بگذارند این هم خوب است.

روحانی گفت: اما اگر خدای نکرده، کسی دنبال این است که دولت را مشغول کند یا سنگ اندازی کند که حرکت ماشین دولت متوقف شود، همه پیاده شوند، آن سنگ را کنار جاده بیندازند و دوباره به کار خود ادامه دهند، آن کار شایسته نیست.***دولت خود را به حاشیه ها مشغول نمی کند

وی تصریح کرد: دولت هم خود را مشغول نخواهد کرد، ما خیلی به حاشیه ها تکیه نمی کنیم و امیدواریم در متن وظیفه ای که قانون و قانون اساسی برای ما مشخص کرده در همان مسیر حرکت کنیم.

رییس جمهوری در این کنفرانس خبری از همه به دلیل صبوری در مقابل هجمه های زودهنگام که البته این هجمه ها پیامی دریافت نکردند، تشکر کرد.***استانداران، فرمانداران یا بخشدارانی را که از چارچوب ها و برنامه های این دولت نیستند، تعویض کنند

روزنامه آرمان نیز در این نشست خبری سوال کرد که 10 ماه از فعالیت دولت یازدهم می گذرد و شاهد هستیم تنها 45 درصد فرمانداران تغییر کرده اند؛ آنها مسوولان اجرایی هستند که بایداهداف دولت را پیش ببرند، بعضا مشاهد شد که عملکرد آنها با سیاست های دولت تدبیر و امید هماهنگی ندارد آیا تغییر نکردن سایر فرماندارن تاکتیک دولت است یا عملکردی برای جلوگیری از فشار مجلس؟

رییس جمهوری نیز پاسخ داد: آنچه که دولت در پی آن هست این که همه آنهایی که مسوولیت اجرایی در استان ها و شهرستان ها و بخش ها برعهده دارند ،خودشان را مجری استراتژی های اجرایی و متعهد به چارچوب هایی که دولت تعیین می کند، بدانند، اگر کسی هست که عمل، کمک و به وظیفه قانونی خودش عمل کند. اگر دولت بر اعتدال اصرار می کند به دلیل آرا و رای مردم است و اگر اصرار می کند بر عقلانیت و خرد جمعی براین مبناست که مردم بر این مبانی و به خاطر همین شعار ها به این دولت رای دادند.

وی یادآور شد که نسبت به همه دولت های گذشته تغییرات این دولت کمتر از همه است.

وی اضافه کرد:قرار ما به همه استانداران این بوده که مبنا شایسته سالاری است و اصلی که برای ما مهم است این است فردی که کار را برعهده می گیرد، بتواند به خوبی به مردم خدمت کند، میانه رو باشد افراطی این طرف یا آن طرف نباشد اینکه به چه جناحی متنسب هست خیلی از نظر این دولت اهمیت ندارد چون شما زیر سقف هیات دولت هم می بینید همان هایی که به عنوان وزرا و معاونین دورهم نشسته اند از هر حزب و جناحی هستند ، ما نمونه ای در این دولت داریم.

وی ادامه داد: البته بعضی ها همیشه معتقد بودند که چنین دولتی موفق نیست و دولت ترکیبی ناموفق است و دولت باید یکدست باشد.هیچ وقت چون عقیده نداشتم

رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: این عقیده را نداشتم و هر جا هم کار کردم، معتقدم در این 10 ماه که از دولت گذشته از این نظر پیشیمان نیستم اصلا ترکیبی از جناحهای مختلف داریم .

روحانی همچنین گفت: در عین حال من به استانداران توصیه می کنم مواردی از فرمانداران یا بخشداران مجری وجود دارند که از چارچوب ها و برنامه های این دولت نیستند یا شایستگی لازم را ندارد برای تعویض و یا تغییر آنها اقدام کنند.*** در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری آزاد است

خبرنگار لس آنجلس تایمز نیز در این کنفرانس خبری سوال کرد: اخیرا استدلال و نگرانی جمع دوستان منتقد شما این است که اگر مذاکرات 30 تیرماه ایران با گروه 1+5 به نتیجه برسد، نتیجه ای برای اشتغال لشگر بیکاران و تحصیلکردگان ندارد و شکاف طبقات مرفه و ندار بیشتر خواهد شد، در نتیجه این مذاکرات معامله ای خواهد بود که در ازای آن چیزی نصیب بیکاران نخواهد شد.

وی همچنین گفت: شایع شده از اصحاب کلیسای آمریکا کسی برای شما پیامی آورده است؟

رییس جمهوری نیز در پاسخ اظهارداشت: اگر می خواهیم برای اشتغال کاری انجام دهیم و لشگر بیکاران و جوانان عزیزی که در انتظار شغل هستند و عدد آنها هم بالاست و اکثر آنان هم تحصیلکرده هستند، اتفاقا یکی از راه های آن این است که مذاکرات به نتیجه برسد چون اگر به نتیجه برسد به معنای این است که تحریم ها برداشته می شود وقتی سرمایه گذاری در ایران روان تر انجام می گیرد.

وی تصریح کرد:مساله بیکاری با وام بیکاری حل نمی شود با رشد اقتصادی حل می شود ، در سال 91 رشد کشور منفی بود، اول منهای 5،8 بعد تبدیل به منفی 6،7 یا 6.8 شد.

رییس قوه مجریه تاکید کرد که آمار اخیری که بانک مرکزی اعلام کرد این رقم نزدیک هفت است یعنی رشد منفی ما در سال 91 نزدیک منهای هفت بود.

روحانی با بیان این که این رقم تکان دهنده است، خاطرنشان کرد: در سال 92 هم خیلی دلمان می خواست این رقم منفی نشود، در 6 ماه اول سال که این رقم منفی بود، در 6ماه دوم هم علی القاعده بعید است.

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که در سال جاری رشد اقتصادی کشور مثبت باشد و ان شاء الله به این هدف می رسیم.

رییس جمهوی خاطرنشان کرد:اگر می خواهیم مساله بیکاری حل شود، اشتغال و اقتصاد کشور رونق یابد، راه آن سرمایه گذاری و فناوری است، سرمایه از بیرون بیاید، فناوری هم می آید دولت هم باید تلاش کند زمینه ها برای اشتغال را فراهم کند.

روحانی افزود: نمی خواهم بگویم اگر تحریم ادامه یابد اشتغال را حل نخواهیم کرد، نمی خواهم بگویم تنها راه پایان تحریم است، پایان تحریم به این بحث کمک می کند، بعضی از دوستان که اگر تحریم برداشته شود یک عده ای پولدار می شوند این از غصه های بی جایی است که همیشه کشور را عقب برده است، همیشه غصه خوردیم که بگذار همه فقیر بمانند تا یکی پولدار نشود. این از مشکلات فرهنگی و بینشی ما بوده همیشه مشکلات دیگری هم هست این از اشتباه ما است.

وی یادآور شد: باید زمینه ها را باز بگذاریم، باید اعتماد کنیم، این حرف که یکی پولدار می شود اختلاف بیشتر می شود یعنی امنیت کافی به سرمایه دار نمی دهیم تا سرمایه گذاری کند و یقه اش را می گیریم، این حرف کاملا باطل است.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری آزاد است و در این کشور قانون حاکم است.

روحانی با بیان این که در سرمایه گذاری ها، اخذ مالیات و عوارض قانون حاکم است، گفت: ما جز قانون چیز دیگری را نمی پذیریم بنابر این، این دل نگرانی مبنای درستی نخواهد داشت.***از کشیش یا کاهنی آمریکایی نه پیامی دریافت کردم و نه فرستادم

وی همچنین در پاسخ به سوال دوم این خبرنگار درمورد دریافت پیام از اصحاب کلیسا در آمریکا گفت: این که پیغامی از فردی یا از یک کشیشی که به دیدار ما آمده باشد، ما کشیش یا کاهنی را ندیدیم. اما برای این که این موضوعت خیلی واضح باشد و همه بدانند اگر بنا باشد بین من و آقای اوباما پیامی رد وبدل شود، پیچیدگی ندارد او نامه می نویسد من هم نامه می نویسم

وی یادآور شد: در ابتدای ریاست جمهوری اوباما نامه ای نوشت و من هم پاسخ دادم بعد من پیام دادم و وی پاسخ داد. مشکلی در این زمینه نداریم، راه های بسیار زیادی البته نه به عدد خلایق، راه های فراوان و راحت رسمی و غیررسمی وجود دارد، همچنین در حال حاضر مذاکره کنندگان ایرانی با مقامات وزارت خارجه آمریکا در حال مذاکره هستند به وسیله کاهنی یا هر چه که مورد نظر شما بود نه پیامی دریافت کردم نه فرستادم.*** تلاش دولت برای اختصاص تسهیلات بانکی ارزان به بخش تولید

به گزارش ایرنا، خبرنگار خبرگزاری فارس نظر رییس جمهوری را درباره پرداخت سهم تولید از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها جویا شد و پرسید: با توجه به عدم تفکیک نیازمندان از غیرنیازمندان و امکان تکرار مشکل کسری اعتبار در اجرای این قانون، دولت چقدر از اعتبارات 10 هزار میلیارد تومانی بخش تولید را پرداخت کرده است؟

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال، توجه به بخش تولید برای رشد اقتصادی و اشتغال را یکی از اهداف مهم دولت عنوان کرد و افزود: در بحث یارانه ها بخشی از درآمد یارانه ای دولت به بخش تولید اختصاص خواهد یافت که حداقل بخشی از آن 10 هزاری که مورد نظر شماست به تولید برق اختصاص یافته است.

روحانی با بیان اینکه رقم دقیق اختصاص سهم تولید از هدفمندی یارانه ها تا پایان سال مشخص نیست، خاطر نشان کرد: حتما دولت بخشی از درآمد هدفمندی را به تولید اختصاص می دهد.

رییس دولت تدبیر و امید با یادآوری این که دولت برای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اولویت هایی نظیر سلامت، امنیت غذایی، محیط زیست و حمل و نقل را در نظر گرفته است، توضیح داد: یک موضوع مهم سلامت است که بخش بزرگی از درآمد یارانه ای دولت به این بخش اختصاص می یابد.

روحانی هدف دولت از توجه به بخش سلامت را کاهش نگرانی های مردم در پرداخت هزینه سلامت و درمان دانست و اظهار داشت: تا به امروز قدم های مهمی در این زمینه برداشته شده است و دولت بیمه را همگانی کرد و برای همه آنهایی که صاحب دفترچه بیمه نبودند، دفترچه بیمه صادر کرد.

رییس جمهوری افزود: در بیمارستان های دولتی تسهیلات فراوانی به مردم داده می شود، تعداد داروهای مشمول بیمه توسعه یافته و همچنین در حال توسعه است ضمن این که بیماران صعب العلاج تحت پوشش هستند.

روحانی ادامه داد: در بخش سلامت دولت کمک زیادی کرده است به نحوی که وقتی کسی وارد بیمارستان می شود، پولی که باید برای بستری شدن پرداخت کند 10 درصد و در روستاها 5 درصد است که پرداخت آن برای مردم قابل تحمل است.

رییس جمهوری در عین حال با یادآوری این که این کار بار مالی سنگینی بر دوش دولت گذاشته شده است، اظهار داشت: دولت فکر می کند این کار ضروری است تا مردم بتوانند در نظام سلامت آسودگی داشته باشند.

روحانی، تامین امنیت غذایی مردم، محیط زیست و حمل و نقل عمومی را از دیگر بخش هایی برشمرد که دولت بابت آنها یارانه اختصاص می دهد.

وی در عین حال با تاکید بر این که بخشی از درآمد هدفمندی یارانه ها به بخش تولید اختصاص می یابد، اظهار داشت: برای حل مشکل بخش تولید دو جلسه در شورای هماهنگی اقتصادی برگزار کردیم.

روحانی با یادآوری این که مشکل عمده و نیاز اولیه بخش تولید، سرمایه در گردش است تا بتواند حرکت کند و متحول شود، گفت: برای حل مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مشکلاتی در بانک ها داریم و از این رو جلساتی با بانک ها برگزار می کنیم تا راه حلی برای آن پیدا کنیم.

رییس جمهوری تاکید کرد: از ابتدا گفتیم که سهم بخش تولید را صرف سرمایه در گردش و پرداخت تسهیلات بانکی می شود یعنی بخشی از سود تسهیلات را دولت متقبل شود تا این تسهیلات با سود کمتری در اختیار تولید قرار گیرد.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در حد توان درآمدی برای حمایت از تولید تلاش می کنیم.***امیدوارم منشور حقوق شهروندی تا پایان یکساله دولت منتشر شود

به گزارش ایرنا، خبرنگار اعتماد از رییس جمهوری پرسید: یکی از وعده های جنابعالی اعاده حقوق شهروندی بوده و هست و در این زمینه بحث نوشتن منشور حقوق شهروندی آغاز شده است، الان به جاست بگویید این منشور حقوق شهروندی در چه مرحله ای قرار دارد؟ آیا این منشور ضمانت اجرایی خواهد داشت؟ آیا دولت برای این منشور راهکارهای اجرایی هم در نظر گرفته است؟ علاوه بر آن، این پرسش مطرح است که با توجه به این که بخشی از نقض حقوق شهروندی در جاهایی از خارج از دولت انجام می شود، دولت برای پایان دادن به این وضعیت چه اقدامی انجام می دهد.

خبرنگار اعتماد همچنین گفت: یکی از همکاران رسانه ما خانم «صبا آذرپیک» مدتی است که در بازداشت بسر می برد از شما تقاضا داریم وضعیت ایشان را پیگیری کنید و خانواده ایشان را از نگرانی دربیاورید.

رییس جمهوری پاسخ داد: موضوع حقوق شهروندی از قول هایی بود که من در دوران تبلیغات انتخاباتی ام به مردم وعده داده بودم و گفتم که بعد از انتخاب، منشوری را تحت عنوان منشور حقوق شهروندی در اختیار مردم قرار خواهم داد که تلاش می کنم برای اجرای آن منشور.

رییس دولت یازدهم تصریح کرد: همان طور که می دانید منشور در پایان همان صد روز اول تهیه شد بعد ما آن را در اختیار افکار عمومی و اساتید دانشگاه قرار دادیم، نظرات بسیار زیادی در مورد آن حقوق شهروندی آمد که بخش حقوقی بنا شد همه آن نظرات را بگنجاند و اصلاحات لازم را انجام دهد و این کار تا اینجا انجام گرفته و اخیرا هم آن را به من دادند و بیان کردند که اصلاحات آن انجام شده است، من باید یک دور دیگر با مشاورانمان این متن را بخوانم و آن را برای انتشار نهایی کنم.

رییس جمهوری گفت: امیدوارم انشاءالله تا پایان یک سال فعالیت دولت که دو ماه از آن باقی مانده این کار انجام گیرد و منتشر شود؛ منتهی نکته مهم تر این است که چگونه این منشور اجرایی می شود.

وی افزود: مبنای این منشور همان طوری که قبلا گفته بودم، فصل سوم قانون اساسی و حقوق ملت و نکاتی که مثل فرمان 10 ماده ای حضرت امام یا فرمان هشت ماده ای حضرت امام یا فرامین دیگری که مقام معظم رهبری در این زمینه داشتند، است. ما در این منشور این ها را هم مد نظر قرار می دهیم.

روحانی گفت: در واقع وقتی این منشور نهایی می شود، دو قسمت دارد یک قسمتی است که دولت می تواند انجام دهد و به یک دستور العمل تبدیل می شود و یک مصوبه هیات وزیران که به دستگاه های اجرایی ابلاغ می کنیم و بخش هایی هم به دستگاه های دیگر مربوط می شود.

وی اضافه کرد: حال آن هایی که مربوط به دستگاه های دیگر می شود اگر ما می توانیم قانون برای آن پیدا کنیم یعنی یک قانونی برای آن وجود داشته باشد، می توان به آن قانون استناد کرد و اجرا کرد ولی اگر نیاز به قانون جدید داشته باشد باید لایحه ای تقدیم مجلس شورای اسلامی شود و مجلس باید آن را تصویب کند چون به هر حال یکی از چیزهایی که در قدرت ما نیست و نباید باشد وضع قانون است که در اختیار مجلس شوار اسلامی است.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: امیدواریم با نهایی شدن و اجرایی شدن این منشور کمکی به شهروندان عزیز شود برای احقاق حقوقشان.

روحانی خطاب به خبرنگار اعتماد ادامه داد: «نسبت به آن فردی که فرمودید ما دنبال می کنیم در حد توانی که داریم از طریق دستگاه قضایی که اگر مشکلی دارد، مشکلش حل شود.»*** شکست خوردگان انتخابات عراق با سلاح انتقام می گیرند

به گزارش ایرنا، خبرنگار شبکه تلویزیونی بی.بی.سی جهانی از رییس جمهوری پرسید: حضرت عالی در اظهارات روز پنج شنبه خود گفته اید که جمهوری اسلامی ایران خشونت را تحمل نمی کند و آمادگی لازم را دارد که با خشونت و تروریسم در منطقه با جدیت مقاومت کند.علاوه براین در خبرها آمد که جلسه شورای امنیت ملی تشکیل شده است،سوالم این است که به طور مشخص، جمهوری اسلامی ایران چه برنامه ای برای مقابله با داعش دارد و اینکه آیا اگر برنامه مشترکی با آمریکا باشد یا همکاری خواهید کرد؟

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال عنوان کرد:موضوع تروریسم در منطقه بسیار مهم است. می دانید که این مساله سالهاست که آغاز شده و ابتدا هم در کشورهای شرقی همسایگی ما، افغانستان و پاکستان شکل گرفت و بعد مثل بیماری مسری به بخش های دیگر سرایت کرد.

وی افزود: در ماه های اخیر مساله ترویسم بسیار حاد بود. در سوریه با نام های مختلف می جنگیدند و هنوز هم البته هستند. در عراق هم گروه های تروریستی از قبل و در ماههای گذشته در استان انبار این کشور فعال بودند اما به نظر می رسد نتیجه انتخابات این کشور آنها را به شدت عصبانی کرده است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: اینکه تروریسم دمکراسی را تحمل نمی کند، مساله اصلی است.

وی درباره نحوه اداره کشور گفت: دمکراسی می گوید صندوق رای و تروریسم می گوید جعبه مهمات و این دعوای اصلی بین این دو است.

روحانی گفت: در عراق که به تازگی انتخابات خوب و فراگیر این کشور پایان یافته است و خوشبختانه انتخابات دیگری در همسایگی ما در کشور افغانستان داریم که امیدواریم آن هم به خوبی انجام شود و فرد منتخب مردم است بتواند حکومت آینده مردم افغانستان را بردوش بکشد، عده ای می خواهند بعد از انتخابات خوب این کشور (عراق) شکست در انتخابات را با تروریسم جبران کنند.

وی تصریح کرد: اگر می بینید شهری چون مثل موصل سقوط می کند، این به معنای حرکت موفق یک گروهک تروریستی نیست. این ناشی از مسایل پشت پرده دیگری است و هماهنگی های دیگری انجام گرفته است.

رییس دولت یازدهم عنوان کرد: یعنی شکست خوردگان امروز به سلاح و گلوله برای جبران شکست متوسل شده اند و این اشتباهی بزرگ است. هر کس در عراق مرتکب این اشتباه شده خطای بزرگی است.نمی توان شکست در انتخابات را با کشتار مردم جبران کرد و یا از مردم انتقام گرفت.هم این انتخاب غلط است هم جبران آن امکان پذیرنیست.*** اصولا از حرکت تروریسم در منطقه نگرانیم

روحانی تاکید کرد:ما اصولا از حرکت تروریسم در منطقه نگران هستیم،هر کجا که باشد. کشورهای مختلف درگیر مساله تروریسم هستند.من به همین دلیل در سازمان ملل مساله افراطی گری و خشونت را به عنوان یکی از مهمترین مسائل مطرح کردم که دنیا باید برای مقابله با افراطی گری و خشونت دست به دست هم دهد و مصداق بارز آن نیز تروریسم است.

وی توضیح داد : در اجلاس سیکای در شانگهای چین نیز یکی از مصوبات همین بود. آنجا تاکید شد که طرح (wave) را همه کشورها اجرایی و عملیاتی کنند و بسیاری از کشورهای منطقه عضو سیکا هستند. 26 کشور آسیایی عضو سیکا هستند و آنها هم بر این موضوع تاکید کردند. بنابراین ما راهی نداریم جز اینکه با تروریسم مقابله کنیم.*** عراق درخواست کند، کمک می کنیم

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هم دوست و هم همسایه عراق است و هم روابط ما با عراق بسیار نزدیک و صمیمانه است. اگر دولت عراق کمکی بخواهد، مورد رسیدگی قرار می دهیم البته تا امروز درخواست خاصی نشده است اما آمادگی داریم در چارچوب قواعد بین المللی و درخواست رسمی دولت و ملت عراق به آنها کمک خواهیم کرد.

وی افزود: آمریکایی ها هم ممکن است اقداماتی بخواهند انجام دهند، من از طرح آنها بی خبرم اما آنچه امروز برای ما مهم است، خواست ملت و دولت عراق است؛ بنابراین اگر کمکی از ما برآید ما آمادگی داریم.***دولت عراق قادر است تروریسم را دفع کند

رییس دولت یازدهم تصریح کرد: من به ملت عزیزخودمان اطمینان می دهم که ملت عراق قادر است تروریسم را دفع کند. فتوایی هم که مرجعیت عراق، حضرت آیت الله سیستانی صادر کرده و گفته هر کس که می تواند از خودش و کشورش باید دفاع کند، به نظرم فتوای بسیار مهمی است و ایشان فرد مورد احترام همه است.

روحانی تاکید کرد: به نظرم عراق می تواند مشکل را حل کند، درعین حال اگر از ما درخواست کمک شود، ما آمادگی داریم در چارچوب قواعد بین المللی کمک کنیم.***کشورهایی که از تروریسم حمایت می کنند، روزی آنها بلای جانشان می شوند/ با همه توان از مرزهای خود دفاع می کنیم

به گزارش ایرنا، خبرنگار خبرگزاری آریا نیز در این کنفرانس خبری پرسید: به نظر می رسد هدف گروهک تروریستی داعش تحریک ایران برای درگیری مستقیم در اماکن مقدس و نزدیک شدن به مرزهای ایران است،آیا احتمال برخورد مستقیم ایران با داعش حتی با درخواست عراق وجود دارد؟ آیا ایران با پشتیبانان داعش از جمله عربستان یا قطر گفت و گو هایی داشته است؟

رییس دولت یازدهم در پاسخ به این سوال گفت: اینکه گروهک های تروریستی از طرف کشورهای خارجی حمایت می شوند، روشن است و جای تردید نیست.

روحانی افزود: برخی کشورها مالی و برخی تسلیحاتی کمک می کنند. کشورهای قدرتمند دیگری هم هستند بویژه غربی ها که هم از لحاظ سیاسی و تبلیغاتی، مالی و تسلیحاتی به این تروریست ها کمک می کنند.

وی خاطرنشان کرد: تروریسم به نفع هیچ کشوری نیست، حتی کشورهایی که امروز از تروریسم حمایت می کنند، روزی این تروریسم بلای جای آنها می شود.

رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت: من شنیده ام البته یک مقام رسمی از غرب نبود، یک مقام رسمی از غیر از غرب می گفت ، اروپایی ها پشت پرده خیلی تلاش می کنند که نیروهای تروریستی در سوریه کشته شوند و به کشور خودشان بازنگردند، چرا که دردسر بزرگی برای خودشان می شوند.

روحانی ادامه داد: من نمی دانم تا چه حد این موضوع درست است ، اما اگر صحیح باشد از دروغ ها و نفاق های بزرگ تاریخی است که کشوری به جای دفاع از تبعه خود آرزو کند، تبعه اش در درگیری کشته شود.

وی افزود: منظور این است که این تروریست ها برای همه دردسر و مشکل خواهند بود.

رییس جمهوری افزود: اگر گروهی تروریستی به مرز ایران نزدیک شود، حتما ما برخورد خواهیم کرد. اگر گروه تروریستی بخواهد به مرزهای ما نزدیک شود و ما احساس خطر و تهدید نسبت به حضور آنها کنیم با همه توان برخورد خواهیم کرد.

روحانی همچنین گفت: اینجا وظیفه دفاع از امنیت ملی و تمامیت ارضی مطرح است.

وی خاطرنشان کرد: اما در کشور دیگر کمک کردن یک مقوله، ورود مقوله دیگری است. دولت عراق اگر درخواست کمک کند، ما ممکن است هر کمکی که ملت عراق بخواهد انجام دهیم، اما ورود نیروهای ایرانی تا کنون مطرح نبوده است.

رییس جمهوری یادآور شد: از اول جمهوری اسلامی ایران تاکنون این کار را در هیچ کشوری نکرده ایم که نیروهای ما وارد عملیات در کشور دیگری شوند، ممکن است در مبارزه با تروریسم نظر مشورتی به کشوری بدهیم ، اما این که نیروهای ایرانی بخواهند وارد عملیات شوند تا امروز چنین نبوده و من هم بعید می دانم چنین شرایطی پیش بیاید.

به گزارش خبرنگاران سیاسی ایرنا، در ادامه این کنفرانس خبری، خبرنگار آریا نظر رییس جمهوری در مورد هدف گروهک تروریستی داعش و طرح درگیری مستقیم با ایران از طریق حمله به کربلا و اماکن مقدسه و نزدیک شدن به مرزهای ایران است را جویا شد و پرسید: آیا احتمال برخورد مستقیم ایران با داعش و با درخواست مستقیم عراق وجود دارد؟ آیا ایران با پشتیبانان داعش مثل عربستان یا قطر صحبت هایی داشته است؟

رییس جمهوری در پاسخ گفت: اینکه این گروهک های تروریستی از طرف کشورهای خارجی حمایت می شوند این خیلی روشن است، جای تردید نیست و متاسفانه برخی کشورهای منطقه از لحاظ مالی و برخی از لحاظ تسلیحاتی به اینها کمک می کنند .

وی ادامه داد: کشورهای قدرتمند دیگری هم هستند مخصوصا غربی ها که آنها هم از لحاظ سیاسی، هم از لحاظ تبلیغاتی به یک نحوی و هم از لحاظ مالی و تسلیحاتی کمک می کنند.

روحانی تاکید کرد: موضوع تروریسم به نفع هیچ کس نیست یعنی حتی آن کشورهایی که امروز به تروریسم کمک می کنند همین تروریسم در آینده بلای جان آنها خواهد شد.

رییس جمهوری گفت: من شنیده ام از یک مقام رسمی که البته از غرب نبود بلکه یک مقام رسمی غیر از غرب بود که به من می گفت اروپایی ها پشت پرده خیلی در تلاش اند که هرچه گروه ترویستی هست در همان سوریه کشته شوند و برنگردند به کشورهای خودشان چون دردسر بزرگی برایشان می شود.

وی افزود: من نمی دانم که این حرف چقدر راست است که اگر راست باشد از آن دورویی ها و نفاق های بزرگ تاریخی است که یک کشوری که باید از تبعه خودش حمایت کند در یک شرایطی قرار بگیرد و آرزو کند که تبعه اش در یک درگیری از بین برود. به هر صورت، مقصود این است که تروریست ها دردسر و مشکل برای همه خواهند بود.

روحانی گفت: اگر یک گروه تروریستی به مرزهای جمهوری اسلامی ایران نزدیک شود، حتما برخورد خواهیم کرد. اگر یک گروه تروریستی بخواهد به مرز ما نزدیک شود و ما احساس تهدید کنیم نسبت به حضور آن، قطعا با همه وسایلی که نیاز ولازم باشد، برخورد می کنیم. آنجا وظیفه دفاع از تمامیت عرضی کشور است.

وی افزود: کمک کردن یک مقوله است و ورود یک مقوله. دولت عراق از ما درخواست کند ما ممکن است هر کمکی که ملت عراق برای مبارزه با تروریسم بخواهد به آنها کمک کنیم اما ورود نیروهای ایرانی تاکنون هیچ وقت مطرح نبوده است و در هیچ کشوری هم جمهوری اسلامی ایران از اول پیروزی انقلاب تا امروز، این کار را انجام نداده که نیروهای ما وارد عملیات در یک کشور دیگر شوند.

رییس جمهوری اضافه کرد: ممکن است به کسی نظر مشورتی بدهیم در یک مبارزه با تروریسم ولی این که ما بخواهیم وارد شویم و نیروهای ما بخواهند وارد عملیات شوند تا امروز چنین چیزی نبوده و من خیلی بعید می دانم که چنین شرایطی پیش بیاید.***به طور جد برای مذاکره آمادگی داریم/توافق هسته ای به نفع منطقه و جهان است

خبرنگار ای. بی. اس نیز پرسش خود را این گونه مطرح کرد که با توجه به نزدیکی زمان توافق نهایی ایران و 1+5 در صورت طولانی شدن مذاکرات و به نتیجه نرسیدن ، آیا کماکان موضع شما و جمهوری اسلامی ایران همان اعتدال و نرمشی است که در پیش گرفتید؟ یا با توجه به انتخابات کنگره آمریکا و بعد از آن انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و با عوض شدن هیات حاکمه آمریکا و قدرت گرفتن جمهوری خواهان و در صورتی که آنها موضع سخت تری را داشته باشند شما تغییر موضع خواهید داد؟ و آیا همچنان به موضع اعتدال و نرمش ادامه می دهید؟

رییس جمهوری نیز در پاسخ اظهار داشت: در مذاکرات با 1+5 ما از آغاز دولت یازدهم نشان دادیم که به طور جد برای مذاکره آمادگی و اعتقاد داریم که این مساله تنها از طریق مذاکره حل و فصل می شود.

روحانی یادآور شد: 100 روز بعد از تشکیل دولت یازدهیم بحث و مذاکره جدی با 1+5 شروع شد و به رغم بسیاری از پیش بینی ها در یک زمان نسبتا کوتاهی دو طرف به توافق اولیه موقت دست یافتند که البته این توافق بسیار حائز اهمیت بود.

وی ادامه داد: برخی توافق اولیه را پیش بینی نمی کردند و تندروها هم بسیار عصبانی شدند و همه دیدند صهیونیست ها چقدر عصبانی شدند و داد و فریاد در این مساله کردند.

رییس جمهوری، توافق هسته ای را به نفع منطقه و جهان دانست و گفت: حال یه عده ای، ممکن است اقلیت تندرویی در داخل آمریکا باشند، یک رژیم تندوریی در منطقه ما باشد؛ در داخل ایران هم ممکن است تعداد کمی تندرو داشته باشیم که خوشحال نباشند؛ ولی اینها مهم نیست. مهم این است که جمهوری اسلامی ایران به دنیا نشان داده که به جد دنبال مذاکره است.

روحانی تصریح کرد: فکر می کنم در دنیا کسی این را تردید ندارد که امروز ایران دنبال مذاکره است؛ اگر قبل از آن تردید می کردند که ایران آیا واقعا اهل مذاکره هست یا نیست یا جدی است یا خیر؟ امروز برای همه دنیا روشن است که جمهوری اسلامی ایران هم اهل مذاکره و هم در مذاکره جدی است.

وی ادامه داد: اگر در مذاکرات هم تا پایان تیر ماه (20 جولای) به توافق نهایی دست نیابیم این موضوع روشن باشد که هیچ وقت شرایط به شرایط قبل بازنخواهد گشت.

رییس دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد: آمریکا و 1+5 و همه آنها هم اگر جمع شوند محال است که شرایط قبل تکرار شود.

روحانی اظهار داشت: آن نظام تحریم شکسته شده و روز بروز همه می بینند ما چه کار می کنیم؛ تمام روابط خارجی ما مذاکرات هسته ای نیست ؛ ما روابط خارجی مفصل اقتصادی با دنیا داریم و همه مشاهده می کنند که گروه های مختلف اقتصادی به ایران می آیند؛ مذاکرات اقتصادی و بسته شدن قرار دادها مشخص است؛ اصلا وضع به شرایط سابق باز نخواهد گشت.

وی افزود: برای دنیا باید روشن باشد و حتی آمریکایی هم به خوبی می دانند وضع به گذشته باز نمی گردد.

رییس جمهوری، توجه افکار عمومی به این مذاکرات را قابل اهمیت دانست و گفت: در این مذاکرات اگر روزی شکستی باشد قضاوت افکار عمومی دنیا این خواهد بود که تندروهای آمریکا و صهیونیست ها مانع این کار شدند و این در افکار عمومی روشن است.*** ایران به دنبال حل مساله هسته ای است

روحانی تصریح کرد: ایران بدنبال حل مساله هسته ای است و در این راه قدم خواهد گذاشت، بنابراین اتهامات گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران قابل تکرار نیست.

وی، دولت را در مذاکرات هسته ای جدی توصیف کرد و در عین حال اظهار داشت: ما برای هر شرایطی پیش بینی لازم را انجام داده و جلسات بسیاری را با کارشناسان اقتصادی برگزار کرده ایم .

رییس جمهوری به پیشرفت های ایران در عرصه های مختلف اشاره کرد و افزود: این که می گوییم تورم را تا پایان سال به 25 درصد می رسانیم که البته در حال حاضر کارشناسان اقتصادی می گویند حتی کمتر هم می شود و این که امسال سال رونق خواهد بود با توجه به جلسات و بحث ها با کارشناسان و مسوولان اقتصادی مطرح شده و این مهم باید با وجود شرایط تحریم انجام بگیرد.

روحانی بر قول های خود تاکید کرد و گفت: راه را بازکرده ایم و رونق اقتصادی امسال از هم اکنون شروع شده است ؛ اشتغال و رشد بیکاری کاهش یافته و این اتفاقات در همین شرایط انجام شده و هنوز مذاکره نهایی به نتیجه نرسیده است.

وی، درباره عملکرد دولت برای کاهش تورم نقطه به نقطه نیز اظهارداشت: در بحث تورم می بینید که تورم نقطه به نقطه در کشور 43 درصد بود و امروز تورم نقطه به نقطه به 16 درصد رسیده و این یعنی 26 و 27 واحد درصد پایین آمده است.

رییس جمهوری، کاهش تورم در طی 10 ماه توسط دولت را بی سابقه دانست و خاطرنشان کرد: هیچ دولتی نتوانسته در زمان 10ماهه 27واحد درصد تورم را پایین آورد و رشد تورم را این گونه مهار کند.

روحانی با بیان این که در مذاکره جدی هستیم، گفت: معتقدیم که این مذاکرات با 1+5 تا پایان تیر ماه قابل حل و فصل است.

وی در عین حال به برخی اختلاف نظرات و اشتراکات در مذاکرات اشاره و تصریح کرد: ما هنوز در مذاکرات اختلاف داریم و در برخی موارد هم اختلافات ما اساسی است؛ اما در ریز مسایل اختلاف داریم و در دو مساله نیز اختلاف نداریم.

رییس جمهوری درباره دو مساله ای که ایران با 1+5 اختلافی ندارد، گفت: این که ایران غنی سازی را ادامه خواهد داد و این موضوع که در صورت توافق تمام تحریم ها باید برداشته شود جزو مواردی است که اختلافی نداریم.

روحانی تصریح کرد: ایران غنی سازی را ادامه خواهد داد و این محل اختلاف بین ما و آنها نیست و آنان هم می گویند ایران غنی سازی را ادامه خواهد داد و در این باره هیچ بحثی وجود ندارد.

وی ادامه داد: یک وقتی هیچ کس در مخیله اش نیاید که غنی سازی در ایران متوقف می شود، این تمام شد. حال زمانی برخی شعار می دادند ایران حق غنی سازی ندارد، تمام شد و همه غنی سازی را قبول دارند.

رییس دولت تدبیر و امید همچنین درباره موضوعی که اختلافی وجود ندارد، گفت: اگر توافقی انجام شود حتما باید تحریم ها برداشته شود و این هم اتفاق نظر دیگر میان دو طرف است و یکی از بندهای توافق نهایی ما برداشته شدن کل تحریم است؛ همچنان که در همین 6 ماه گذشته هم تحریم برخی بخش ها همانند تحریم فلزات گرانبها، خودرو، پتروشیمی و برخی موارد بانکی برداشته شد.***غرب از فرصت پیش آمده در مذاکرات استفاده کند

روحانی، بهترین راه حل را در مذاکرات هسته ای توافق دانست و در عین حال تاکید کرد:اگر توافق نشود ما مشکل چندان نداریم.

وی ادامه داد: حل مساله نهایی در طول پنج هفته باقی مانده بهترین فرصت است و غرب باید از این فرصت استفاده کند؛ دنیا باید بداند که استراتژی ایران تعامل سازنده با جهان است و بر این نیز مصمم است.

رییس جمهوری، تعامل سازنده با جهان را مهم خواند و گفت: این موضوع مهم تر از بحث هسته ای و موضوع هسته ای نیز گوشه ای کوچک از این مساله مهم است.

روحانی باردیگر بر شعار تعامل سازنده با دنیا تاکید کرد و گفت: دنیا باید به خوبی بداند بر روی آن شعار انتخاباتی ام که تعامل سازنده با جهان بود با تمام توان ایستاده ام و با دنیا تعامل سازنده خواهیم داشت.

وی به نمونه هایی از روابط ایران با کشورها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر روابط ما با روسیه و چین یا کشورهایی که به ایران آمده اند یا من به آنجا رفته ام به خوبی برقرار است.

رییس دولت یازدهم با بیان این که شاهدیم بیشتر همسایگان در یک سال اخیر به ایران سفر کرده اند، یادآور شد: 10 همسایه در این مدت به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده اند؛ حرکت ما بر این مبنا است که با تمام این کشورها روابط داشته باشیم.

روحانی با یادآوری سفر اخیرش به ترکیه، اظهارداشت: با ترکیه تصمیم گرفته ایم روابط 15 میلیارد را به 30 میلیارد برسانیم؛ این ها ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد ؛ ما اقداماتی با دنیا انجام می دهیم و آنها خواهند دید.

وی تصریح کرد: امسال 4 فاز پارس جنوبی را به ثمر می رسانیم؛ این ربطی به مذاکرات ندارد؛ ما در منابع مشترک نفتی کار را شروع می کنیم ؛ ما ظرفیت، تولید نفت و فروش نفت را بالا می بریم و آن را افزایش خواهیم داد و این پیشرفت ها ربطی به موضوع تحریم ندارد.

رییس جمهوری ادامه داد: آن سخن «ترک روی دیوار تحریم» را همه قبول دارند؛ هیچ کس نیست که این را قبول نداشته باشد، آن دوران دیگر بازگشتی ندارد.

روحانی به وجود اختلافات در مذاکرات اشاره کرد و گفت: با حُسن نیت و اراده جدی آنها اختلافات در طول 5 هفته آینده قابل حل و فصل است و اگر1+5 در مذاکرات حسن نیت نشان دهند،می توانیم در این مدت به توافق نهایی دست یابیم.***توافق درمذاکرات هسته ای اولین قدم در زمینه تعامل سازنده با دنیا

رییس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: این توافق میان ایران و 1+5 اولین قدم خوب در زمینه تعامل سازنده با دنیا خواهد بود.

وی گفت: ما نمی خواهیم در عرصه هسته ای متوقف شویم ؛ ما درمورد مسایل منطقه ای و بین المللی ، مسایل اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران تلاش داریم .

رییس جمهوری افزود: در اجلاس داووس دیدید که چه استقبالی از سوی سرمایه گذاران خارجی برای ورود به ایران شد و به طور حتم ایران نقطه بکری برای سرمایه گذاری است.

روحانی به منابع غنی گازی ایران اشاره کرد و اظهارداشت: ما اولین کشور دنیا از نظر ذخایر گازی هستیم که نشان دهنده جایگاه استراتژیک ما است.

وی درباره پیشرفت آینده ایران در بخش ریلی و راه آهن هم گفت: راه آهن ایران به خطوط مختلف وصل می شود و در سفر اخیر به ترکیه ما با طرف ترک گفت و گو کردیم و تصمیم گرفته شد راه آهن جدید از مرز بازرگان به ترکیه متصل شود؛ در واقع بدون هیچ جابجایی از مدیترانه و دریای سیاه تا خلیج فارس تا دریای عمان می توانیم خط ریلی داشته باشیم.**مذاکرات جزو کوچکی از برنامه های بزرگ دولت است

رییس جمهوری در ادامه با انتقاد از برخی تصورات درمورد موضوع مذاکرات هسته ای ایران، گفت: برخی فکر می کنند ما نشستیم که مذاکرات هسته ای به کجا می رسد؛ همه بدانند این مذاکرات جزو کوچکی از برنامه های بزرگ این دولت است.

روحانی خاطرنشان کرد: البته در مذاکرات هم جدی هستیم و اگر بتوانیم در 5 هفته آینده موضوع را حل کنیم به نفع همه خواهد بود؛ اگر هم یک زمانی تا حل و فصل نشد یک ماه یا 10 روز دیگر ادامه می دهیم که این مهم نیست.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات اراده و حسن نیت را برای حل و فصل موضوع هسته ای دارد، گفت: اگر طرف مقابل هم حسن نیت و اراده داشه باشد می توانیم به نتیجه برسیم.*** کاهش تورم را مردم از همین امروز هم می توانند لمس کنند

به گزارش ایرنا، خبرنگار روزنامه اطلاعات نیز سوال کرد: مسوولان اقتصادی کشور در ماه های اخیر بارها اعلام کرده اند که نرخ تورم کاهش یافته و شما هم بر مهار تورم تاکید کرده اید اما آنچه بیش از هر موردی، مردم را زجر می دهد گرانی است، با توجه به سیاست های اقتصادی دولت چه زمانی مردم می توانند این کاهش تورم را لمس کنند؟

رییس جمهوری پاسخ داد: فکر می کنم کاهش تورم را مردم همین امروز هم می توانند لمس کنند.

وی افزود: البته ما یک اختلاف بیانی ممکن است با مردم داشته باشیم؛ تورم یک رشد فزاینده ای داشت و کاری که ما کردیم این رشد را متوقف کردیم یعنی حرکت آن را کند کردیم . همانند خودرویی که با سرعت 100 کیلومتر در ساعت در حال حرکت بود، حال با سرعت 20 کیلومتر در ساعت حرکت می کند و شما که نگاه می کنید می گویید خودرو که در حال حرکت است شما که گفتی من سرعتش را متوقف کردم، هردو راست می گوییم. این خودرو به جای سرعت 100 کیلومتر با 20 کیلومتر حرکت می کند.

روحانی افزود: ببینید اگر بخواهم مثال خیلی روشنی بزنم، در سال گذشته این موقع برای خرید اجناس مصرفی روزمره مثل مواد غذایی اگر کسی به فروشگاه مراجعه می کرد اختلافی که امروز بود با دو روز بعد بود؛ این مقدار اختلاف الان شده یک ماه یعنی الان تا یک ماه بعد اختلاف است اما سال گذشته، اختلاف دو روز بود و گزارش ها را آمار و ارقام می گویند.

وی ادامه داد: مردم می گویند ارزانی شود تا کالایی که ما می خریم برویم بازار و ببینیم ارزان تر باشد. مردم دنبال این موضوع هستند و کاری که انجام دادیم و مدعی هستیم و همه دستگاه های نظارتی کشور که آمار و ارقام دارند و به دولت هم مربوط نیست، چون بانک مرکزی و مرکز آمار یک نوع استقلالی دارند و ما اصلا با آنها حرفی نمی زنیم و خودشان به ما می گویند و این مسیر حداقل در اینجا یک طرفه است.*** نرخ تورم باید حداقل یک رقمی شود

رییس جمهوری اظهار داشت: این دستگاه ها چند روز پس از پایان ماه به ما می گویند که چه اتفاقاتی رخ داده است. بنابراین در مجموع آنچه هست این است که این اسب سرکش تورمی که می دویده ما عنانش را کشیدیم و خیلی آرام در حال راه رفتن است و همین طور که می گوییم نرخ تورم تا پایان سال چه می شود و سال بعد چه می شود، بازهم قابل قبول نیست اگر ما تا پایان سال هم به 25 تا 20 درصد برسانیم برای ما قابل قبول نیست.

وی خاطر نشان کرد: نرخ تورم باید حداقل یک رقمی شود و آن وقت می شود قابل قبول که نرخ تورمی در سال حدود 7 تا 8 درصد داشته باشیم و حتی 15 تا 17 درصد هم باشد، قابل قبول نیست و به هرحال حرکت دولت بر این مبنا است و مشکل ما این است که ما همزمان می خواهیم رونق ایجاد کنیم، رونقی که تورمی نباشد.

روحانی ادامه داد: نباید دستمان در جیب بانک مرکزی برود والا می توان خیلی کارها را کرد؛ این همان کاری است که در مسکن مهر قبلا انجام گرفت و در مسکن مهر دست کردند در جیب بانک مرکزی و پول گرفتند و مسکن ساختند و یک مرتبه پایه پولی را 40 تا بالا بردند؛ یعنی اگر پایه پولی ما مثلا 60 تومان بود شد 100 تومان، بخشی از 40 درصد این رشد بی حساب تورم مربوط به مسکن مهر می شد.

وی اظهار داشت: دولت هرکاری می تواند به وسیله بانک مرکزی انجام دهد و می توانم ادعا کنم تمام جاده های ایران را دوبانده، اتوبان و آسفالت می کنم و بروم از بانک مرکزی استقراض کنم و این کار را انجام دهم که خوب همه می دانیم که شدنی است اما نتیجه این می شود که همه چیز گران می شود.

رییس جمهوری گفت: آن چیزی که ما مراقبت کردیم، چند چیز بوده است که اول پایه پولی بالا نرود و همه دولت یازدهم و اعضای بانک مرکزی می دانند که من روی این مساله چقدر پافشاری کرده ام یعنی آنقدر که من پافشاری کرده ام، رییس بانک مرکزی پافشاری نکرده است به این دلیل که بتوانیم تورم را مهار کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی جلوی رشد پول را می گیریم از طرف دیگر کار ما در رونق اقتصادی کمی سخت می شود و معنای آن روشن است، پس ما روی پایه پولی حساسیت نشان داده ایم و در مرحله دوم سعی کردیم تصمیمات یک شبه نگیریم و شب بخوابیم و خوابی بیبینم و صبح بلند شویم و یک تصمیم بگیریم.

روحانی اظهار داشت: ما جلسات متعدد می گذاریم و بحث می کنیم و حتی در جلساتی که نظر من نظر خاصی بوده که با اکثریت جلسه مخالف بود من گفتم رای واقعی دهید و عقب نشینی کردم، مثلا درباره یارانه نظر دیگری داشتم اما جمع اقتصادی دولت نظر متفاوت من داشت که تسلیم آنها شدم.

وی خاطر نشان کرد: به هرحال این اختیاراتی که ملت به ما داده اینجوری نیست که من شخصی و با فکر خودم استفاده کنم بلکه این اختیارات ردا دادند تا با مشورت و خرد جمعی و مشاورین بنشینیم و بحث کنیم و به نتیجه برسیم.*** تصمیم گرفته ایم از پایه پولی بی جهت استفاده نکنیم

رییس جمهوری تصریح کرد: پس تصمیم گرفته ایم که اول از پایه پولی بی جهت استفاده نکنیم و تصمیمات یک شبه نگیریم و سوم اینکه کارهایی را که در اقتصاد کشور ناگهان تنش ایجاد می کند، اتخاذ نکنیم.

رییس جمهوری افزود: شما می بینید که برخی مسایل اقتصادی تغییر می کند اما ناگهانی نیست، به این دلیل است که مرتب مواظبت می کنیم که این آرامش و ثباتی که به وجود آمده به پیش رود که دستاوردی بزرگ است.

وی اظهار داشت: یعنی مردم ما از 24 خرداد سال گذشته تا امروز حتما 10 تا نتیجه را دیدند یکی از آنها مساله ثبات با آرامش بوده است و دیدند که پرش های بسیار بالا نداشته ایم اما در جهان هم معمول است که کالایی و خدماتی بالا می رود و بازهم کاهش می یابد.*** اعضای این دولت شهامت عذرخواهی از مردم را دارند

روحانی تصریح کرد: مردم دیدند که تصمیماتی که ما اتخاذ می کنیم بر روی آن فکر می کنیم و قبلا هم گفته ام که ما معصوم نیستم و اگر همه ما تصمیم بگیریم، ممکن است اشتباه باشد و اگر اشتباه تصمیم بگیریم به مردم می گوییم.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: هم من و هم اعضای این دولت شهامت این را دارند که از مردم عذرخواهی کنیم زیرا دولت مال و خادم مردم است و مردم ولی نعمت ما هستند وحتما ما عذرخواهی می کنیم و به مردم می گوییم اشتباه کرده ایم .

رییس جمهوری با بیان اینکه کسی که اشتباه خود را نپذیرد؛ هیچ وقت ترقی نمی کند، گفت: اگر دولت می خواهد ترقی کند اشتباه می کند و بعد ازآن باید به اشتباه خودش اعتراف کند و سپس راه حل بهتر پیدا کند و این چیزی است که مردم می توانند مطمئن باشند که با مشورت کارهای خود را پیش ببریم.

وی تصریح کرد: ما به مردم قول داده ایم که تورم را قدم به قدم کاهش دهیم و این کار را تا پایان سال انجام می دهیم و امیدواریم در سال آینده این کار را ادامه دهیم و به مردم گفته ایم در روابط خارجی دشمن تراشی نمی کنیم و تلاش می کنیم تنش ها را کم کنیم.

روحانی گفت: مردم ما می توانند شاهد باشند؛ امروز روابط ما با دنیا با دیروز متفاوت است. همه روزنامه ها و رسانه های دنیا را که نگاه می کنید می بینید امروز چهره جمهوری اسلامی ایران نسبت به قبل متفاوت است و این قولی بوده که به مردم داده ایم و به آن عمل می کنیم و البته چه بسا قول داده ایم که نرسیده ایم که عمل کنیم و امیدواریم در آینده با کمک مردم و قوای دیگر آن را حل و فصل کنیم.*** به آینده بسیار بسیار امیدوارم/ نگذاریم کسی میان ما اختلاف ایجاد کند

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری تاکید کرد: من به آینده بسیار بسیار امیدوارم تا مسایل کشور حل شود و تا روزی که همه باهم باشیم و نگذاریم کسی بین ما شکاف و اختلاف ایجاد کند، قوا با هم باشند، سه قوه با هم باشند، رهبری هدایت هایشان مستمر باشد و همه با هم باشیم و باید دست به دست هم دهیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: نباید اینقدر گذشته ها را به یاد هم بیاوریم. بعضی ها سرشان را به پشت گرفته اند و راه می روند، خب می خوری زمین، یک قدری هم به جلو و آینده نگاه کن همش می شود به پشت نگاه کردن و ما هم می ترسیم آنها زمین بخورند از بس که به پشت نگاه می کنند.

وی خاطر نشان کرد: یک وقتی یک کاری شد و یک چیزی بود، بگذرید و تمام کنید، هی می خواهید کش دهید و بادش کنید و بگویید.*** از صبح تا شب متهم نکنیم

روحانی گفت: در این کشور هرکس هر جرمی کرده است باید قوه قضاییه برود دستگیر و محاکمه اش کند و اگر نگرفتی یعنی پاک است و دستگیر نشده و در خیابان در حال راه رفتن است یعنی اینکه وی جرم و گناهی نکرده است.

وی تصریح کرد: از صبح تا شب متهم نکنیم و این حرف یا آن حرف را بزنیم، من نمی دانم گفتن برخی از حرفها چقدر برای بعضی مردم گفتنش سخت است.*** نیاز 1+5 برای رسیدن به توافق بیش از ما است

به گزارش ایرنا، در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی خبرنگار شبکه خبر از رییس جمهوری پرسید: با توجه به اینکه همچنان بین ایران و 1+5 اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد، که مانع نگارش و تدوین پیش نویس توافق نامه جامع هم شده است، اما همچنان جنابعالی برای رسیدن به توافق خوشبین هستید و آن را محتمل می دانید، آیا این اطمینان خاطر پیام اشتباه به طرف مقابل نمی دهد که ایران نیازمند توافق است؟

روحانی به این خبرنگار پاسخ داد: بله این نکته مهم است، طرف مقابل اگر بخواهد در توهم زندگی کند، مشکل پیدا می کند و برای خودش هم مشکل به وجود می آید.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در بخشی از عرایضم به این نکته اشاره کردم ما راهی را برای کشور در پیش گرفتیم و شروع کردیم که جدای از اینکه در توافق با آنها به تفاهم نهایی برسیم یا نرسیم، در حال پیشروی هستیم. ماهم در بخش اقتصاد و هم سیاست جلو خواهیم رفت.

روحانی تصریح کرد: بدانید هم در مسایل منطقه ای و هم بین المللی جایگاه امروز جمهوری اسلامی ایران با دیروز کاملا متفاوت است.

رییس جمهوری ادامه داد: فکر نمی کنم در دنیا کسی باشد که باور نداشته باشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات جدی است، البته من از ابتدا گفته ام که این مذاکرات ما برد- برد خواهد بود، بدان معنا که هم به نفع ما و هم به نفع 1+5 خواهد بود.

رییس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: اگر این توافق به نتیجه نرسد، به معنای باخت- باخت خواهد بود که نه به نفع ما و نه به نفع آنها هست. من فکر می کنم نیاز آنها برای رسیدن به توافق بیش از ما باشد، ما که راه خودمان را به هر حال ادامه می دهیم.***به راحتی می تواند 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری وارد کشور شود

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اضافه کرد: اکنون ایران کشوری است که می تواند حداقل و به راحتی 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری وارد کشور شود؛ سرمایه گذاری ای که برای کشور ما رونق و برای آنها نیز سود عادلانه خواهد بود.

روحانی ادامه داد: آنها به استعداد و جایگاه ایران آشنا هستند، ما یک جایگاه جغرافیایی، منابع فیزیکی، فرهنگ و تاریخ گذشته و یک ملت بزرگ داریم. اینها قابل تغییر نیست و نمی توان آن را تغییر داد و آنها نیز این موضوع را می دانند.***با اراده لازم و حسن نیت طرف مقابل می توان در 5 هفته دیگر به توافق رسید

رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: بنابراین اگر طرف مقابل ما، اراده لازم و حسن نیت داشته باشد این شدنی است که در 5 هفته دیگر به توافق برسیم.

روحانی ادامه داد: اما اگر به توافق نرسیدیم به مذاکره ادامه می دهیم و فاجعه بزرگی اتفاق نمی افتد. ما کارمان را ادامه می دهیم اما شرایط منطقه و جهان برای خود آنها هم روشن است. ایران یک کشور مهم تاثیرگذار در منطقه است و آنها هم این واقعیت را لمس و درک کرده اند.*** توافق با 1+5 به معنای آغاز تعامل با دنیا است

به گزارش ایرنا، رییس شورای عالی امنیت ملی در ادامه پاسخ به این سوال اظهار داشت: همانطور که اشاره کردم توافق با 1+5 به معنای پایان کار تعامل با دنیا نیست بلکه به معنی آغاز آن است یعن این قدمی است که می توانیم پشت سر آن گام های فراوانی برداریم که آن قدم های فراوان بعدی نیز برد- برد خواهد بود.***احتمالا در مذاکرات این هفته به مرحله تدوین برسیم

روحانی خطاب به این خبرنگار گفت: همانطور که شما گفتید ما هم در این مرحله می خواستیم به تدوین برسیم، هنوز به تدوین نرسیدیم، هنوز در برخی موارد اختلاف نظر وجود دارد، البته احتمال دارد در مذاکراتی که این هفته آغاز می شود، دو طرف به مرحله تدوین برسیم.***توافق نهایی با 1+5 از بزرگ ترین توافقات تاریخ سیاسی جهان است

رییس جمهوری توضیح داد: این را هم به شما بگویم کار بزرگی در حال انجام است؛ توافق نهایی با 1+5 یکی از بزرگترین توافقات تاریخ سیاسی نه منطقه بلکه در سطح جهان است. این توافق بسیار مهم به شمار می رود.

روحانی اظهار داشت: این توافق دشمنان جدی دارد. شما می دانید به هر حال برخی از کشورها که البته اشتباه می کنند و صهیونیست ها و تندروهای آمریکا نیز به وضوح فریاد می زنند، برخی از کشورهایی هم هستند که تصور می کنند اگر این توافق انجام شود، به ضرر آنها است که اشتباه می کنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: توافق با 1+5 به نفع همه، منطقه، جهان، ایران و به نفع توسعه، ثبات و امنیت خواهد بود و در واقع به نفع همه چیز است.

وی ادامه داد: «اگر آنها واقعا نگرانی دارند، مثل اینکه اخیرا دلها اشکال پیدا کرده است، می گویند دل ما باید کمی قرص شود که شما بمب نمی سازید، اگر واقعا دل آنها مشکل دارد ما می توانیم این دل را به گونه ای حل کنیم ولی اگر قصد چیز دیگری باشد که حرف دیگری است.»

رییس جمهوری پس از پاسخ به این سوال خطاب به شرکت کنندگان در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ساعت 12 جلسه ای دارم که پنج دقیقه قبل از آن باید این جلسه را تمام کنیم تا به آن جلسه برسم؛ آن جلسه با رقبای انتخاباتی است و نمی شود آن را به تاخیر انداخت.*** شکست خوردگان انتخابات عراق زمینه ورود گروهک های مسلح را آماده کردند

به گزارش ایرنا، سپس خبرنگار شبکه خبری الاتجاه عراق سوال کرد: «با توجه به این که گروهک داعش در شهرهای مهمی در عراق توانسته کنترل شهرها را داشته باشد، در واقع پیام روشنی به جمهوری اسلامی فرستاده که این کشور را مورد هدف خواهد داد؛ ما خبر داریم که وزارت اطلاعات ایران 30 نفر از داعش را دستگیر کرده است؛ وقتی گفتمان رسانه ای داعش تبدیل به جنگ نظامی شده است واکنش شما در این خصوص چه خواهد بود؟ فرمودید در عراق کسی که در انتخابات بازنده شده است، سلاح را به دست گرفته است، منظورتان این است که جناح هایی که در انتخابات عراق بازنده شدند سلاح را به دست گرفتند یا گروه هایی که از سوریه به عراق آمده اند؟»

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال گفت: در عراق انتخاباتی واقع شد که بعدش باید موجب آرامش بیشتر می شد، آنهایی که شکست خوردند زمینه را برای ورود گروهک های مسلح آماده کردند؛ داعش که قادر نیست موصل را بگیرد، اگر نیروهایی که در موصل بودند به خوبی دفاع می کردند داعش چیزی نیست که بتواند موصل را بگیرد و دم دروازه موصل به حسابشان می رسیدند؛ معلوم است که مشکلات دیگری، روحی و روانی زمینه سازی کرده و شرایطی بوده که از این فرصت استفاده کنند.*** نیروهای مسلح ما به خوبی از کشور دفاع خواهند کرد

وی ادامه داد: داعش همواره در تردد بوده بین سوریه و مرزهای عراق و الانبار و الرمادی بودند و بعد اینجا فعال شدند و دارند کار می کنند؛ اینکه عده ای از افراد در ایران دستگیر شده باشند، همیشه گروه هایی که وابستگی به القاعده دارند در مناطق مرزی ایران دستگیر می شوند؛ الان این کار شده و بعد هم ممکن است بشود؛ این عادی است و مربوط به امروز نیست، نیروهای مسلح ما کاملا حواسشان جمع است و به خوبی از کشور دفاع خواهند کرد و مطمئنیم مردم عراق با یکپارچگی و وحدتشان در برابر این گروهک می ایستند و آنها را مضمحل می کنند.*** ضرورت همفکری همه کشورهای منطقه برای رفع تروریسم

به گزارش ایرنا، خبرنگار شبکه المیادین با یادآوری مراودات دولت یازدهم با کشورهای همسایه بخصوص کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس از رییس جمهوری تاثیر آن را بر بازگشت ثبات و امنیت بر منطقه جویا شد.

رییس جمهوری با تاکید بر این که «کشورهای خلیج فارس برای ایران اهمیت دارند و روابط با آنها مهم است»، اظهار داشت: ما می خواهیم با همه همسایگان روابط صمیمی داشته باشیم زیرا روابط با همسایگان می تواند زمینه بسیار خوبی برای حل و فصل مسایل منطقه ای باشد.

روحانی با برشمردن سفرهای برخی از مقامات کشورهای همسایه به ایران و نیز سفرهای خود به برخی از کشورهای منطقه از جمله عمان ، افغانستان و ترکیه اظهار داشت: در همه این سفرها مباحث منطقه ای، یکی از مباحث مطرح شده بود.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: همه آنها قبول دارند که تروریسم و توسعه گروهک های ترویستی در منطقه به ضرر همه منطقه است. ما به صراحت می گوییم کشورهایی هم که به اینها کمک می کنند، بعدها بیشترین ضرر را خواهند دید و آنها نیز پیش ما همین را می گویند که تروریسم به نفع هیچ کس نیست.

رییس جمهوری تاکید کرد: برای این که تروریسم در منطقه از میان برود، راهی نداریم جز این که همه کشورها همفکر شوند و به هم کمک کنند و در نخستین گام هیچ کشوری به این تروریست ها کمک نکند.

وی افزود: در گام دوم برای بیرون راندن آنها از کل منطقه و یا سپردن آنها به دست عدالت همه دست به دست هم دهیم؛ اگر همه به هم کمک کنیم این کار شدنی و امکان پذیر است زیرا باطل همیشه نمی ماند و حق ماندنی است.*** 1+5 همه وعده های خود در توافق ژنو عمل کرده است

خبرنگار خبرگزاری تسنیم از رییس جمهوری پرسید: با توجه به این که یک چهارم از عمر دولت گذشته، آیا دولت توانسته به یک چهارم از وعده های اقصادی خود عمل کند؟ چه نمره ای به دولت خود می دهید؟

این خبرنگار پرسید: در این مدت بخشی از توان دولت بنا بر خواسته مردم و نظام برای موفقیت مذاکرات هسته ای صرف شده اما با این وجود تا امروز متاسفانه به دلیل کارشکنی های غرب و بویژه آمریکا نتایج مطلوبی از این مذاکرات حاصل نشده است؛ آیا نباید تکیه اصلی دولت برای حل مشکلات اقتصادی بر ظرفیت های درونی باشد؟

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال با تاکید بر این که همه توان باید بر ظرفیت های داخلی گذاشته شود، افزود: ظرفیت های خارجی کمک کننده هستند.

روحانی با یادآوری این که دولت اساس خود را بر استفاده از ظرفیت داخلی گذاشته است، به حمایت دولت از پارک های علمی و فناوری اشاره کرد و افزود: دولت صندوق حمایتی شرکت های دانش بنیان را فعال کرده و وام اعطا می کند.

رییس جمهوری اساس کار را توسعه شرکت های دانش بنیان دانست و اظهار داشت: من در دولت، وزیران را مامور کردم که با اینها قرارداد ببندند و حتی گفتم اگر یک شرکت دانش بنیانی با شما قرارداد بست و کالایی را تحویل داد که اشکال داشت، دولت ضرر آن را به عهده می گیرد چون شرکتی فعال شده و کاری انجام می دهد و ممکن است بار نخست اشتباه کند اما نباید بترسیم.

روحانی با یادآوری تصمیم دولت برای بهره برداری از میادین مشترک نفت و گاز با همسایگان افزود: اکنون همسایگان در حال بهره برداری هستند و ما ایستاده ایم اما باید استخراج کنیم.

وی توجه به محیط زیست را محور دیگر فعالیت ها و برنامه های دولت عنوان کرد و اظهار داشت: در محیط زیست اصلا نیایستاده ایم.

رییس جمهوری تصریح کرد: این طور که مردم فکر می کنند ما صبح تا شب در مورد 1+5 صحبت می کنیم، چنین نیست؛ ما مسایل بسیاری داریم.

روحانی با یادآوری این که گروهی برای رفع مشکل دریاچه ارومیه مشغول کار است، گفت: در بحث کشاورزی نیز فکر نمی کنم هیچ دولتی به اندازه این دولت که 10 ماه است، فعالیت خود را آغاز و برنامه ریزی کرده باشد.

وی با یادآوری برنامه دولت برای آبیاری مدرن در زمین های کشاورزی خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه، دولت برای آبیاری مدرن در 48 هزار هکتار در استان سیستان و بلوچستان و 550 هزار هکتار در استان های خوستان و ایلام که در مجموع حدود 600 هزار هکتار زمین می شود، برنامه ریزی کرده است.

رییس جمهوری اجرای این طرح را تحولی بزرگ در اشتغال دانست و یادآور شد که همه این طرح های دولت چهار ساله است و تا پایان دولت به نتیجه می رسد.

روحانی به برنامه های دولت در حوزه معادن نیز اشاره کرد و گفت: در استان سیستان یا در جاهای دیگر در حال جذب سرمایه گذاران خصوصی هستیم.

وی توجه به پتروشیمی و فولاد را از دیگر اهداف دولت برشمرد و اظهار داشت: ما به هر استانی که می رویم از سرمایه گذاران خارجی هم دعوت می کنیم.*** 1+5 به قول های خود در توافق ژنو عمل کرده است

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری تاکید کرد: یک وقت کسی در مخیله اش نباشد که ما جایی نشسته ایم که نتیجه 1+5 چه می شود؛ ما اینقدر کار داریم که کارهای خود را انجام می دهیم.

روحانی افزود: 1+5 به قول هایی که در توافق ژنو برای 6 ماه داده بود، عمل کرده و این شایعات که بنا بود به ما پول بدهند اما ندادند، دروغ است؛ همه پول هایی که قرار بود به حساب واریز شود، واریز شده و ما دریافت کرده و می کنیم و البته این به معنای آن نیست که بخواهیم از آنها تشکر کنیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: توافقی کرده ایم و ما به آن عمل می کنیم و آنها هم عمل می کنند؛ عمل کردن هر دو طرف به معنای این است که زمینه را برای تحرکات بعدی آماده می کنیم و هدف از پیگیری مذاکرات با 1+5 را برای به ثمر رساندن آن است.

رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر این که ایران در مذاکرات با 1+5 جدی است، اظهار داشت: مذاکره دو طرف دارد و ممکن است طرف ما جدی نباشد؛ گفتیم تلاش می کنیم به ثمر برسانیم به هر حال 6 ماهه را به ثمر رساندیم.

روحانی در عین حال تاکید کرد: اگر روزی ناموفق بود، خواهید دید که ایران همه تلاش خود را به کار برده و بنابراین من فکر می کنم در بسیاری از زمینه ها ما بیش از آن چه که فکر می کنیم، پیش رفتیم و در برخی زمینه ها عقب تر هستیم و امیدواریم همه دست به دست هم دهیم و کار را به پیش ببریم.

رییس جمهوری همچنین در پاسخ به این سوال که چه نمره ای به دولت می دهید، گفت: سوال بسیار سختی است، به هر حال به برخی از قول هایی که دادیم، عمل کردیم؛ اگر گفتیم تورم را پایین می آوریم، آوردیم؛ اگر گفتیم امسال، سال رونق است، این رونق شروع شده است؛ اگر گفتیم آخر سال، کاری را آغاز می کنیم، آغاز خواهیم کرد.*** تروریسم به نفع کسی نخواهد بود

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز از رییس جمهوری پرسید: شما اشاره کردید که دولت شما، به تعاملات و همکاری به دنیا اهمیت می دهد، همچنین بیان کردید که برای مبارزه با تروریست همکاری بسیار مهم است، حال بفرمایید اگر از ایران خواسته شود آیا ایران با آمریکا در زمینه مبارزه با داعش همکاری می کند؟

رییس جمهوری با اشاره به این که همه کشورها باید علیه تروریست دست در دست هم دهند، گفت: در موضوع عراق امروز دولت و مردم عراق در صحنه مبارزه با تروریست ها هستند.

وی خطاب به خبرنگار نیویورک تایمز اظهار داشت: هنوز که کس دیگری وارد عمل نشده، حالا آمریکا را هم که شما می گویید ما هنوز چیزی ندیده ایم که تصمیمی گرفته باشد یا کاری انجام داده باشد.

وی ادامه داد: هر وقتی که آمریکایی ها علیه گروه های تروریستی وارد عمل شدند و ما دیدیم آن وقت می شود برای آن فکر کرد، هنوز زود است چون ما هنوز اثری از آن ندیده ایم که آمریکا کاری انجام داده باشد.

روحانی خطاب به این خبرنگار افزود: این نکته را هم می خواهم تاکید کنم چون شما اسم آمریکا را بردید، واقعیت معلوم است که این گروه تروریستی از کجا آمد. به هر حال این گروه از سوریه وارد عراق شد در سوریه این ها از کجا آمدند؟

وی خاطر نشان کرد: این همان حرفی است که این دولت در طول این یکسال به صورت مداوم می گوید که این تروریست ها را تقویت نکنید اگر تقویت کردید اینها بلای جان منطقه و خودتان خواهند شد.

رییس جمهوری بیان کرد: اشکال و سوال ما این است که چرا کشورهای بزرگ و غربی و آمریکایی ها که ما از یکسال پیش به آنان گفتیم که این ها برای کل منطقه خطرناک هستند متاسفانه به گونه ای عمل کردند که به نفع تروریست ها شد، همکارانشان یا خودشان سلاح فرستادند.

وی گفت: یکی از مقامات آمریکایی که نمی دانم تا چه حد مقام مسوولی است بعد از انتخابات سوریه گفته بود ما برای تروریست های سوریه ما سلاح های مرگبار خواهیم فرستاد اگر همچون حرف هایی در آمریکا باشد جای بسیار تاسف است ما همه باید در مقام قول و عمل کاملا تلاش کنیم با تروریسم مقابله کنیم تروریس به نفع کسی نخواهد بود.***دولت به دلیل مشکلات حاد بیشتر در عرصه های اقتصادی و سیاست خارجی سرمایه گذاری کرد

در ادامه این کنفرانس خبری، خبرنگار واحد مرکزی خبر پرسید با توجه به گذشت بیش از 10 ماه از فعالیت رسمی دولت یازدهم به نظر شما در عرصه های سیاست داخلی، خارجی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی چه میزان و در کدام بخش دولت بیشترین موفقیت و در کدام بخش کمترین موفقیت را داشته است؟

رییس جمهوری نیز این سوال را سخت توصیف کرد و گفت: من هم واقعا نمی دانم با مقایسه اینها در کدام زمینه ها موفقیت های بیشتری یا کمتر داشته ایم البته در همه این زمینه ها تلاش خودمان را انجام داده ایم.

روحانی یادآور شد: ما به خاطر وجود مشکلات حاد اقتصادی و مشکلات حادی در عرصه سیاست خارجی ابتدا بیشتر در این دو زمینه سرمایه گذاری کردیم. ممکن است در زمینه اقتصادی و سیاست خارجی یک قدم جلوتر باشیم و آن هم به احتمال زیاد به دلیل این که مشکل اساسی را در این دو بخش بیشتر مشاهده می کردیم.

وی یادآور شد: در زمینه فرهنگی هم کار بسیار زیادی انجام شده است که از وزیران فرهنگی تشکر می کنم.

رییس قوه مجریه ادامه داد: در دانشگاه ها، مراکز آموزشی، مراکز تحقیقاتی و در بخش فناوری معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و همچنین در بخش فرهنگی مربوط به وزارت ارشاد واقعا تلاش های خوبی در این مدت انجام شده است.

روحانی همچنین گفت: شما امروز الحمدالله شاهد دانشگاه آرام و با نشاط، مدارس با نشاط هستید و در بخش تحقیقاتی و مراکز فناوری نیز حرکت بسیار خوبی شروع شده است که باید از همه آنها تشکر کنیم.

وی افزود: در بخش های دیگر فرهنگی ما شور و نشاط را می بینیم یعنی در بخش هنر نشاط بیشتری وجود دارد و واقعا فضای حاکم امروز فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جامعه است و آنها هم احساس می کنند بهتر می توانند تلاش کنند.

رییس جمهوری تاکید کرد که در بخش امنیت هم الحمدالله جمهوری اسلامی ایران چه در داخل و چه در کل منطقه کشوری امن است و برای امنیت منطقه بسیار تلاش کرده است.

روحانی یادآورشد: بسیار تلاش کردیم در سوریه جنگ رخ ندهد. آغاز کار دولت ما هم بود. با برخی مقامات در منطقه و خارج از منطقه گاهی روزی یک تا دو بار تلفنی صحبت کردیم، پیام می فرستادیم و خیلی خوشحالیم از این که در سوریه جنگ اتفاق نیفتاد، مقصودم جنگ به معنای حمله نظامی خارجی ها که خیلی می توانست فاجعه بار برای کل منطقه باشد و مسایل دیگری که در منطقه وجود دارد در افغانستان، پاکستان در جاهای دیگر که همه جا برای صلح کمک کردیم و البته آنها همواره در کنار ما بودند و از ما برای صلح و ثبات منطقه کمک خواستند.

وی اضافه کرد: بنابراین در زمینه های مختلف در حد این 10 ماه تلاش خود را انجام داده ایم و این که دقیقا مقایسه کنیم و بگوییم کدام بخش، یک ذره جلوتر و کدام یکی، یک ذره عقب تر است، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری این موارد را باید محاسبه، مقایسه و به مردم اعلام کند.***ملی پوشان ایرانی با استفاده از همه تکنیک ها با روحیه بالا در برزیل بازی کنند

خبرنگار ورزشی ایکنا نیز به عنوان آخرین سوال کننده کنفرانس خبری امروز از رییس جمهوری درمورد برنامه دولت برای حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2014 برزیل سوال کرد.

روحانی نیز با استقبال از این سوال پاسخ داد: این ایام، ایام ورزشی و افکار عمومی ما هم کاملا متوجه این موضوع است.

وی ادامه داد: ملت ما خیلی علاقه مند به بازی های مختلف به وی‍ژه فوتبال که شور و شوق بیشتری دارد و این علاقه بسیار خوب است. در صورتی که این علاقه زمینه ای برای توسعه ورزش همگانی در کشور شود که بسیار مهم و اصل است و همچنین این شور و شوق باعث شود تا بتوانیم در این زمینه حرکت خوبی داشته باشیم.

رییس جمهوری با تشکر از همه مسوولان وزارتخانه ورزش و جوانان، همه مربیان و همه مردم که از تیم ملی فوتبال ایران پشتیبانی کردند، گفت: پشتیبانی مردم و دل گرمی دادن به ورزشکاران بسیار مهم است.

روحانی یادآور شد: در پیامی که به فوتبالیست ها برای رفتن به جام جهانی دادم به آنها گفتم که ما از شما بازی خوب طلب می کنیم، دلمان می خواهد خوب بازی کنید. این که موفق بشوید البته دلمان می خواهد در هر سه بازی موفق و پیروز شوید و به مرحله بعد بروید که این خواست و توجه مردم ما به این مساله است؛ اما خوب و حرفه ای، دلاورانه و با روحیه بازی کردن خیلی مهم است.

وی ادامه داد: یک وقت شما می بینید یک تیم هم کمی قوی تر باشد اگر در مقابل آن روحیه نداشته باشید، خوب همه ناراحت می شوند. برای چه روحیه ندارید هرکه هست بروید به دلش و بازی کنید به هر حال مردم خوب ما هم با نگاهشان، با دعایشان پشتیبان شما هستند.

رییس جمهوری همچنین گفت: ما از ورزشکارن عزیز بویژه فوتبالیست های حاضر در جام جهانی می خواهیم که با روحیه کار کنند و از همه تکنیک هایی که در طول آموزش ها آموخته اند، استفاده و بهره برداری کنند و کاملا با هم هماهنگ باشند.

روحانی افزود: گاهی به خاطر موارد جزئی هماهنگی بوجود نمی آید که جای تاسف دارد.

وی اظهارداشت : انشاء الله فوتبالیست ها به عنوان پیام آوران ایرانی از یک کشور اسلامی و انقلابی در منطقه با هماهنگی و روحیه، ادب و اخلاق در این بازی ها موفق باشند.

روحانی با تاکید بر این که دولت همه توان خود را برای حمایت از تیم ملی فوتبال ایران به کار برده است، یادآور شد: من شاهدم هر وقت بحث فوتبال می شد دکتر نوبخت اگر بودجه هم وجود نداشت می گفت آن را هر طوری هست، تامین می کنم.

وی یادآورشد: به هر حال آنچه را که مورد نیاز فوری آنها بود تامین کردیم، انشاالله آنها هم موفق خواهند بود و اگر انشاءالله عزیزانمان در برزیل به مرحله بعدی برسند خبر خوش برای ما خواهد بود و ما هم برای آنها خبرخوش خواهیم داشت.

رییس جمهوری به مسابقات لیگ جهانی والیبال نیز اشاره کرد و گفت: تیم ملی والیبال ایران هم هنوز در میانه کار است و مسابقات تمام نشده است، آنها نیز می خواهند از ما چیزی بگیرند البته ما از والیبالیست ها هم تشکر می کنیم، هم بازی که در برزیل داشتند و هم از بازی دیشب که باید ادامه بدهند و به نهایت برسند و مردم ما هم در این زمینه خوشحال شوند.*** حضور بیش از 200 خبرنگار، عکاس و تصویربردار

به گزارش خبرنگار ایرنا، کنفرانس مطبوعاتی رییس جمهوری با تلاوت آیاتی از قرآن کریم در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری آغاز شد و رییس جمهوری به پرسش های خبرنگاران درباره مسایل داخلی، منطقه ای و جهانی پاسخ داد.

بیش از ۲۰۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار در این کنفرانس مطبوعاتی حضور داشتند. خبرنگاران و گزارشگرانی از اروپا، آمریکا، آسیا و کشورهای عربی منطقه نیز این نشست مطبوعاتی را پوشش خبری دادند.

این کنفرانس مطبوعاتی ساعت ۱۰ صبح آغاز و از شبکه های خبر، پرس تی وی، جام جم و رادیو ایران پخش شد.

رییس جمهوری همچنین ظهر امروز (شنبه) پس از کنفرانس خبری به مناسبت سالگرد 24 خرداد میزبان رقبا و کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است