آنچه درباره مرحله دوم هدفمندی یارانه ها باید بدانیم

شناسه : 1820566

آنچه درباره مرحله دوم هدفمندی یارانه ها باید بدانیم
متقاضیان دریافت یارانه از فردا 20 فروردین ماه جاری و بر اساس شماره آخر کد ملی خود و به ترتیب از صفر تا 9 می توانند به سامانه رفاهی مراجعه و در خصوص تکمیل فرم فاز دوم هدفمندی یارانه ها اقدام کنند.
بر همین اساس متقاضیان پس از ورود به سامانه در ابتدا صفحه ای مشاهده می کنند که شش بند توضیح دارد و مربوط به قوانین و مقرارت دریافت یارانه نقدی است که در بند یک تاکید شده است مطابق قانون فقط افراد نیازمند می توانند برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کنند.
مورد دوم از متقاضی تعهد می خواهد تا صرفا مشخصات افرادی را که هم اکنون تحت تکفل دارد، درج کند. در بند سه متقاضی متعهد می شود در صورت درخواست سازمان هدفمندی یارانه ها مدارک لازم را برای اثبات درستی اطلاعات اعلام شده در فرم ارائه کند، مورد چهارم که انتظار می رود مورد توجه متقاضی قرار گیرد، این است که اگر مشخص شود، اطلاعات نادرستی در فرم ها اظهار شده، به موجب قانون ضمن استرداد وجوه دریافتی تا سه برابر یارانه نقدی دریافت شده متقاضی مشمول جریمه قرار می گیرد.
در بند پنجم متقاضی یارانه نقدی تایید می کند اطلاعاتی که در فرم های تقاضای یارانه نقدی درج می کند می تواند مبنای ارزیابی مالی و رتبه سنجی اقتصادی اش برای اعطای وام یا سایر تسهیلات از سوی بانک ها و موسسه های مالی قرار گیرد و دست آخر در بند ششم معنا و مفهوم سطح درآمد ماهانه توضیح داده شده است.
بر این اساس «میانگین مجموع درآمد ماهانه همه اعضای خانوار در سال 92» شامل درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم، دریافت اجاره بها، سود سهام، سود سپرده بانکی، عایدی از مستغلات و حقوق ماهانه مستمری است.
در انتهای صفحه اول متقاضی یارانه نقدی باید تمام 6 بند ذکر شده را تایید کند که این به منزله فهم دقیق ازمقررات دریافت یارانه نقدی تلقی می شود.
صفحه دو شامل پرسش های متداول است، در ابتدا سرپرست خانوار متقاضی یارانه نقدی باید شماره ملی خود را در محل مورد نظر و در سمت چپ صفحه بدون خط تیره و فاصله وارد کند. سپس آخرین شماره حسابی را که جهت دریافت یارانه اعلام کرده است، در مستطیل مربوطه وارد و دقت شود شماره حساب (و نه کارت بانک) را وارد کند.
در ادامه متقاضی یارانه نقدی باید تعداد اعضای خانواده خود را شامل خود و افراد تحت تکفل در سمت چپ و محل مربوطه درج کرده و پس از تکمیل این سه بخش متقاضی باید کد امنیتی 5 رقمی را وارد کند و اطلاعات درج شده را به تایید رساند.
در صفحه سوم ابتدا متقاضی یارانه نقدی باید اسم خود و افراد تحت تکفلش را به همراه شماره ملی هر یک نوشته و وضعیت مالک بودن یا نبودن واحد مسکونی را برای هر یک جداگانه مشخص کند.
در ادامه متقاضی براساس تعریفی که از سطح درآمد در بند 6 صفحه اول مشخص شده که متقاضی خود را در یکی از پنج گروه درآمدی قرار دهد گروه های درآمدی به این ترتیب است کمتر از 600 هزار تومان، از 600 هزار تومان تا یک میلیون تومان، از یک تا 2 میلیون تومان، از 2 تا 5/2 میلیون تومان و بیشتر از 5/2 میلیون تومان در ماه قرار می دهد.
مرحله آخر اطلاعات محل سکونت خانوار است. متقاضی مشخص می کند ساکن شهر، روستا یا در زمره عشایر کشور است. آنگاه استان و شهرستان محل سکونت را انتخاب می کند درج کد پستی نیز در مرحله بعد قرار دارد و در نهایت بسیار مهم است که متقاضی شماره تلفن همراه و ثابت خود را در محل تعبیه شده درج کند.
بنابر اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها، ثبت نام از سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی که عدد سمت راست شماره کارت ملی آنها «صفر» است از صبح روز 20 فروردین ماه جاری، به طور همزمان در سراسر کشور و از طریق شبکه اینترنتی به نشانی www.refahi.ir یا از طریق مراکز کمیته امداد، بهزیستی، دفاتر پستی، استانداری ها و فرمانداری ها انجام می شود. همچنین سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی که عدد سمت راست شماره کارت ملی آنها «یک» است نیز باید در روز دوم ثبت نام یعنی 21 فروردین ماه جاری اقدام به نام نویسی در سایت رفاهی کنند.
سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی به ترتیب در روزهای بعد با عدد سمت راست شماره کارت ملی «دو» در روز 22 فروردین، عدد «سه» در روز 23 فروردین، عدد «چهار» در روز 24 فروردین، عدد «پنج» در روز 25 فروردین، عدد «شش» در روز 26 فروردین، عدد «هفت» در روز 27 فروردین، عدد «هشت» در روز 28 فروردین و در نهایت عدد «9» در روز 29 فروردین ماه جاری انجام خواهد شد.
همچنین روزهای 30 و 31 فروردین ماه جاری به ثبت نام از سرپرستان خانوارهای متقاضی یارانه نقدی تعلق دارد که در طی 10 روز قبل به هر دلیل موفق به ثبت نام نشده اند.
ثبت نام از هر نقطه کشور با ورود به سایت www.refahi.ir امکان پذیر خواهد بود و افرادی که در روستاها و مناطقی زندگی می کنند که دسترسی به اینترنت ندارند نیز می توانند به دفاتر خدمات پست و پیشخوان دولت و همچنین شوراهای اسلامی محلی و فرمانداری ها، بخشداری ها و استانداری ها و مراکز کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی مراجعه کنند.
 
 
فرم ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه
 
 

 

 

درخواست وزیر اقتصاد از مردم

وزیر اموراقتصادی و دارایی تاکید کرد: ما از مردم غافل نمانده‌ایم و بحث‌های حمایتی از جمله امنیت غذایی آنها از برنامه‌های جدی دولت است که براین اساس افراد تحت حمایت کمیته امام و بهزیستی مشمول حمایت‌های اضافی خواهند بود.

طیب نیا با تاکید بر اینکه دولت به هیچ وجه در پی قطع یارانه نقدی افراد کم درآمد و طبقات متوسط جامعه نیست گفت : دولت امکانات لازم را برای شناسایی بخش پردرآمد جامعه دارد.

طیب‌نیا افزود: از کسانی که خود را نیازمند ندانسته و سهم یارانه را از هزینه ماهانه خود ناچیز یعنی حدود 10 درصد می‌دانند و در تامین نیاز اساسی خود مشکلی ندارند، خواهش می‌کنیم که ثبت نام نکنند.طیب نیا گفت : دولت تصمیم گرفته است در دوره پنج تا هفت سال به صورت تدریجی و بر اساس شرایط روز کشور به سمت قیمت های هدف حامل های انرژی حرکت کند.

وزیر اقتصاد افزود: یکی از شاخص های درآمد افراد دارایی های آنها از جمله داشتن ملک و محل زندگی آنهاست که جمع آوری و بررسی همه این اطلاعات برای دولت موضوع پیچیده ای است.

وی گفت: به این علت راهکارهایی برای آگاهی از درآمد مردم در نظر گرفته شده که نخستین آن انصراف و پر نکردن فرم نام نویسی برای دریافت یارانه است.

طیب نیا  افزود:  نام نویسی نکردن به معنای نیازمند نبودن نیست بلکه افرادی ممکن است نیازمند باشند اما با روحیه ایثارگری از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.

وی گفت: دولت در مرحله بعد با پردازش اطلاعات افرادی که برای دریافت یارانه نام نویسی کرده اند درباره پرداخت یارانه به آنها تصمیم می گیرد.

نوبخت: دولت موظف به حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه است

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: دولت خود را موظف به حمایت از اقشار اسیب پذیر جامعه می داند و علاوه بر کمک های نقدی یارانه ای به صورت های دیگر نیز به این اقشار کمک خواهد کرد.

 

اطمینان خاطر وزارت ارتباطات به هموطنان

ستاد خبری فنی هدفمندی یارانه ها در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با توجه به این که ثبت نام از طریق اینترنت صرفاً در روزهای تعیین شده براساس آخرین شماره سمت راست از شماره ملی سرپرست خانوار میسر خواهد بود، به منظور فراهم آوردن اطمینان خاطر برای هموطنان، امکان ثبت نام در دفاتر پستی نیز فراهم خواهد بود.

در همین راستا و با توجه به محدودیت زمانی برای انجام ثبت نام و به منظور ایجاد تسهیلات مناسب برای هموطنان در طول مدت تعیین شده برای ثبت نام (بیستم تا سی و یکم فروردین ماه جاری) واحدهای پستی آمادگی ارایه خدمات به صورت شبانه روزی و در 3 نوبت را دارا هستند که به محض اعلام مسئولین ذی ربط در ستاد ثبت نام هدفمندی یارانه های نقدی، دفاتر پستی به صورت شبانه روزی آماده انجام ثبت نام خواهند بود.