رهنمود ها و تاكيدات امام خميني (ره) در باب انتخابات

شناسه : 783592

رهنمود ها و تاكيدات امام خميني (ره) در باب انتخابات


رهنمود ها و تاكيدات امام خميني (ره) در باب انتخابات

رهنمود ها و تاكيدات امام خميني (ره) در باب انتخابات

بسم الله الرحمن الرحيم
- حاكميت قانون :
1- حكومت اسلام حكومت قانون است
2- در حكومت اسلام ، حاكميت منحصر به خداست و قانون ، فرمان و حكم خداست .
3- خداي تبارك و تعالي رسول اكرم (ص) را خليفه قرار داده است ، خليفه الله في الارض .
4- اسلام به قانون نظر « آلي » دارد ، يعني آن را آلت و وسيله تحقق عدالت در جامعه مي داند ، وسيله اصلاح اعتقادي و اخلاقي و تهذيب انسان مي داند .
5- قانون براي اجرا و برقرار شدن نظم اجتماعي عادلانه , به منظور پرورش انسان مهذب است .

اهميت انتخابات و نقش مردم
1- برنامه ما اين است كه رجوع كنيم به آراي عمومي , به آراي مردم
2- مردم يكي را تعيين كنند كه رئيس جمهور باشد .
3- قهراً مردم وقتي آزاد هستند يك نفر صالح را انتخاب مي كنند و آراي عمومي نمي شود خطا بكند .
4- ملت شريف و مبارز ايران ! دشمنان اسلام و نهضت در خارج و داخل تبليغات زهرآگين خود را شروع كردند و چنين وانمود مي كنند كه مردم در اين انتخابات بي تفاوتند و به سستي و سردي گراييده اند .
- از شما ملت مبارز انتظار دارم كه با شركت همگاني خود ، ياوه سرايان را رسوا كنيد . 12/5/58
- در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي دو چيز موجب نگراني اينجانب است :
1- خوف آن را دارم كه در اثر تبليغات دامنه دار دشمنان نهضت اسلامي و مخالفان جمهوري اسلامي كه در ظرف اين يك سال با هر وسيله ممكن به تضعيف آن كوشا بوده اند.عزيزان من كه اميد نهضت اسلامي به شماست ؛ در روز تعيين سرنوشت كشور بپاخيزيد و به صندوقها هجوم آوريد و آراي خود را در آنها بريزيد و اين امر مشروع را انجام دهيد ، من نيز با حال نقاهت ، خود را براي شركت مهيا مي كنم .
2- من در اين مرحله حساس ايران ساز چشم اميدم به شما ملت بزرگ است . و انتظار روز موعود را مي كشم كه ملت عزيز ، با همت والاي خود پيروزي نهايي را بدست آورد . 22/12/58
- يك مجلس بايد :
خوب باشد و اگر وكلاي شما بعضي هايشان تخلف كردند به آنها تنبه بدهيد كه آقا نكن و اگر زيادتر كردند ، دفعه ديگر ، تعيينشان نكنيد . كسي ديگر را تعيين كنيد .
قدرت هاي بزرگ :
امروز لمس كرده اند كه از اسلام سيلي خورده اند آنها از ما بيشتر ملتفت هستند كه چه كرده است اسلام با آنها .
- حفظ حيثيت جمهوري اسلامي و ملت شريف بسته به آن است كه به سوي صندوق هاي رأي چون موجي خروشان و دريايي مواج با صفوفي فشرده رفته رأي خود را به شخصي كه متعهد اسلام و خدمتگذار به ملت و كشور و حامي مستضعفان و داراي بصيرت در امر "دين" و" دنيا" و منزه از گرايش به شرق و غرب و مكتسب هاي انحرافي و داراي " ديد" سياسي است بدهيد .
- امروز شركت در انتخابات نه فقط يك وظيفه اجتماعي و ملي است ، بلكه يك وظيفه" شرعي" ، "اسلامي" ، و " الهي" است ، كه شكست آن ، شكست جمهوري اسلامي است ، كه حفظ آن ، بر جميع مردم از بزرگترين "واجبات" و "فرايض" است .
و وسوسه در آن از شيطان بلكه "عُمال شيطان بزرگ" است .
- برادران و خواهران ؛ با هوشياري بسيار و "ديد اسلامي سياسي" با مسايل ، برخورد كنيد .
- از وسوسه متحرفان و مخالفان نظام ، اسلام و وابستگان به سياست اجانب ، اجتناب نماييد كه اينان با هر وسيله مي خواهند پايه هاي جمهوري اسلامي را متزلزل كنند و به خيال رسيدن به مقاصد خودشان از هر فرصتي بهره برداري نمايند ، و نگذارند شما در اين امر حياتي كه شخصيت خود و كشورتان بسته به آن است شركت نكنيد .
- اينجانب از علماي معظم و ائمه جمعه و جماعات محترم و خطبا و گويندگان متعهد در سراسر كشور تقاضا دارم كه مردم شريف را از اهميت اين موضوع حياتي و سرنوشت ساز مطلع و آنان را به تكليف شرعي خود ارشاد فرماييد . 2/7/60
- از جمله اموري كه اجانب به آن دامن مي زنند همين مسأله انتخابات است .
- هر انتخاباتي كه در ايران مي شود اينها ( اجانب ) مي گويند :
مردم اين دفعه نمي آيند . مردم سست و خسته شده اند و شور سابق را ندارند .
- اينها ( اجانب ) از روي همين عقده هاست كه اين صحبت ها را مي كنند . اگر عقده هاي دروني آنها حل مي شد . چنين صحبت هايي را نمي كردند .
- انتخابات در انحصار هيچكس نيست . نه در انحصار روحانيون است نه در انحصار احزاب ، نه در انحصار گروههاست .
- انتخابات مال همه مردم است .
- مردم سرنوشت خودشان دست خودشان است .
- يكي از امور مهمه اي كه امروز همه ما به آن مبتلا هستيم و همه كشور ، قضيه انتخابات است و الحمدالله اين مرحله هم كه پيش آمده است ، مردم ما شركت كنند و در مقابل قدرتهاي بزرگ كه چشم دوخته اند به اينكه ملت ايران ديگر از اسلام برگشته و از مسايل اسلامي برگشته ، آنها بفهمند مسأله اين طور نيست ، فرض كه ما " بد " باشيم اما اسلام كه خوب است .
در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي هستيم . گمان نمي كنم كه نقش و اهميت انتخابات و مجلس شوراي اسلامي بر كسي پوشيده باشد . بحمدالله هر چه از عمر با بركت انقلاب شكوهمند اسلامي ما مي گذرد ، مردم مسلمان و متعهد كشورمان به اهميت حضور و نقش تعيين كننده خود در تمامي صحنه هاي انقلاب آشناتر مي شوند ، و راز دوام و بقا و استحكام قيام الهي خود را بهتر كشف مي نمايند .
1. از آغاز انقلاب تاكنون ، يكي از اهداف شوم و پليدي كه همواره مورد توجه استكبار جهاني و نوكران خارجي و داخلي آنان بوده است دور كردن مردم از صحنه هاي انقلاب و گسستن پيوندهاي پولادين آنان با آرمانهاي اجتماعي ـ سياسي اسلام بوده است ؛ كه در راه تحقق آن به انواع حيله ها و ترفند هاي گوناگون متوسل شده اند ؛ كه بحمدالله سرشان به سنگ خورده است .
2. همانطور كه بارها گفته ام ، مردم در انتخابات آزادند و احتياج به قيم ندارند ، و هيچ فرد و يا گروه و دسته اي حق تحميل فرد و يا افرادي را به مردم ندارند . وصيت من به ملت شريف آن است كه در تمام انتخابات ، چه انتخابات رئيس جمهور و چه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و چه انتخاب خبرگان براي تعيين شوراي رهبري يا رهبر ، در صحنه باشند .
همه قوا را صرف كنيم در انتخاب اشخاص صحيح ، اشخاصي كه غربي نباشند كه بعد ما را بكشانند به طرف غرب ؛ شرقي نباشند كه ما را بكشانند از آن طرف ؛ به صراط مستقيم اسلام باشند.
امروز سرنوشت اسلام و سرنوشت مسلمين در ايران و سرنوشت كشور ما به دست ملت است و اگر مسامحه كنند در اين امر ، اهمال كنند ، نروند و رأي ندهند ، مسئوليت متوجه خود آنهاست عيناً .
اگر در صدر مشروطه علما آمده بودند در ميدان ، مؤمنين آمده بودند، روشنفكرهاي متعهد آمده بودندو مسلمانهاي متعهد آمده بودند و قبضه كرده بودند مجلس را ، و نگذاشته بودند كه ديگران بيايند مجلس را بگيرند ، ما به اين روزگار نمي رسيديم . ما مملكتمان خراب نمي شد . ما عزتمان از بين نمي رفت ...

معيارهاي عام انتخاب
دنبال اشراف نمي رويم كه اشراف را تعيين كنيم ، دنبال آدم مي رويم . اين آدم صالح وقتي كه در رأس واقع شد ، اين آدم صالح، دولتِ صالح پيش مي آورد ؛ دولتِ غلط نمي آورد پيش ، دولت فاسد نمي آورد . 10/10/57
انتخابات آينده از اهم اموري است كه مسئوليت آن با همه ماست .
انتخابات يك محكي هم براي خودتان است كه ببينيد آيا مي خواهيد انتخاب اصلح بكنيد براي خودتان ، يا براي اسلام ؟ اگر براي خودتان باشد ، شيطاني است .
انتخابات محكي براي خودتان كه تشخيص بدهيد انتخاب براي اسلام است ، يا براي صلاح خودتان .
اميدوارم كه تا آخر هم اينطور باشد ، و هر روز و هر دوره انتخابات بهتر انجام شود .

تبليغات انتخاباتي
هيچ سابقه ندارد در دنيا ـ هر جا شما بگرديد ـ مردم به اين شور و شعف براي رأي دادن بروند .
از آقايان كانديداها و دوستان آنان انتظار دارم كه اخلاق اسلامي ـ انساني را در تبليغ براي كانديداي خود مراعات ؛ و از هر گونه انتقاد از طرف مقابل كه موجب اختلاف و هتك حرمت باشد خودداري نمايند .
من از همه قشرها، از همه ملت مي خواهم كه آداب اسلامي خودشان را نسبت به همه امور، خصوصاً در انتخابات حفظ كنند.
- به اطلاع هموطنان عزيز برسانيد كه : عكس اينجانب دليل بر تأييد كسي نبوده ؛ چنانچه دليل بر عدم تأييد هم نباشد .
- من از همه قشرها، از همه ملت مي خواهم كه آداب اسلامي خودشان را نسبت به همه امور خصوصاً در انتخابات حفظ كنند.و خداوند را شاهد بدانيد.
- لازم است مطلبي را كه گاهي شنيده مي شود كه براي تبليغات انتخاباتي بعضي از كانديداها ـ خداي نخواسته ـ بعضي ديگر را تضعيف يا توهين مي كنند، در رابطه با آن توضيح دهم كه امروز اين نحو مخالفت ها خصوصاً از چنين كانديداهايي براي اسلام و جمهوري اسلامي فاجعه آميز است .
- چند وقت ديگر هم انتخابات شروع مي شود . از قراري كه من شنيده ام به طور حاد دارند اشخاص عمل مي كنند. اشخاص هستند كه به صبوري اسلامي" هيچ اعتقاد" ندارند .
لكن براي خاطر شكستن جمهوري اسلامي در تبليغات انتخاباتي مي خواهند ، شركت كنند نه از باب اينكه مي خواهند وكيل شوند از باب اينكه مي خواهند شكست بدهند جمهوري اسلامي را .
- امروز دارند تهيه مي بينند مخالفين شما، مخالفين جمهوري اسلامي، كه براي انتخابات نفاق ايجاد كنند. و اين يك خطري است براي كشورما.
- اينها با زور نمي توانند كاري انجام دهند، نه آمريكا، نه ... ، با فشار و زور به يك كشوري كه همه با هم هستند. نمي توانند آسيب برسانند.
لكن با توطئه و وارد كردن عمال خودشان در داخل مي توانند ايجاد نفاق كنند. و بهانه هم انتخابات.
- اگر تبليغ مي كني كه بر وي خدمت بكني، من چون مي توانم خدمت بكنم چرا كنار باشم، بروم خدمت بكنم . اگر اينطور باشد براي خداست .
- چشم هايتان را باز كنيد!
اهل خيره چشمشان را باز كنند. كساني كه با ولايت فقيه مخالفت مي كنند برخلاف آن چيزي كه ملت آنها را تعيين كرده است عمل مي كنند، وكالت ندارند .
- همه تان هم اگر چنانچه چيزي بگوئيد برخلاف مصالح اسلام باشد، وكيل نيستيد؛ حرفتان قبول نيست، مقبول نيست.
- ما به ديوار مي زنيم آن حرفي كه برخلاف مصالح اسلام باشد.
- بايد همه ما در اين زماني كه احتياج دارد اسلام به شما جوانها، پيغمبر اكرم احتياج دارد به شما، الان اميرالمؤمنين احتياج دارد به شما، رفع كنيد اين احتياجش را، احتياج اين است كه بي تفاوت نباشيد نسبت به مملكتتان.
- از حضرات شوراي نگهبان تقاضا مي شود كه در مأموريت مهم خود به هيچ وجه ملاحظه اشخاص و يا گروههاي انحرافي را ننموده و به وظيفه قيام و اقدام نموده و نگهباني از اسلام و احكام "مترقي" آن نمايند.و خدمت خود را با قدرت تمام در پيشگاه خداوند و "ولي مطلق" او حضرت والله الاعظم امام عصر ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ عرضه دارند .
- شوراي نگهبان بدون ملاحظه از هيچكس فقط و فقط خدا را در نظر بگيرند .
- چنانچه مشاهده مي شود پس از انتخابات مجلس شوراي اسلامي افرادي كه نظريه شوراي محترم نگهبان در ابطال يا تأييد بعضي از حوزه ها موافق ميلشان نبوده دست به شايعه افكني زده و اعضاء محترم شوراي نگهبان ـ ايدهم الله تعالي ـ كه حافظ مصالح اسلام و ميهن هستند تضعيف و يا خداي ناكرده توهين مي كنند .
- من با نهاد شوراي نگهبان صددرصد موافقم و عقيده ام هست كه بايد قوي و هميشگي باشد .
- برخورد شما بايد به صورتي باشد كه در آينده هم به اين شوراي صدمه نخورد .
- شوراي محترم نگهبان ، كه حافظ احكام مقدس اسلام و قانون اساسي هستند مورد تأييد اينجانب مي باشند .
آقايان با تعهدي كه دارند تحت تأثير هيچ جوي واقع نمي شوند . انشاءالله مؤيد باشند.
- ولايت فقيه و حكم حكومتي از احكام اوليه اسلام است.
- نهاد شوراي نگهبان هميشه مورد تأييد اينجانب است. و به هيچ وجه تضعيف نشده و نخواهد شد.
- اين نهاد ( شوراي نگهبان ) هميشه با بيداري و هوشياري در خدمت به اسلام و مسلمين كوشا باشد.
- بايد تمام سعي خودتان ( شوراي نگهبان ) را بنمايند كه خداي ناكرده اسلام در پيچ و خمهاي اقتصادي ، اجتماعي و سياسي ، متهم به عدم قدرت اداره جهان نگردد.
- ازشوراي متهم نگهبان مي خواهم و توصيه مي كنم، چه در نسل حاضر و چه در نسل هاي آينده ، كه با كمال دقت و قدرت وظايف اسلامي و ملي خود را ايفاء و تحت تأثير هيچ قدرتي واقع نشوند.
- مجلس تنها ملجايي است كه براي يك ملت است.
- مجلس قوه مجتمع يك ملت است در يك گروه تمام قواي يك ملت در يك گروه مجتمع است.
- مجلس است كه اساس يك كشور را به صلاح مي كشد يا اساس يك كشور را به فساد مي برد.

بحث در مجلس
بحث در مجلس از مسايل بسيار مهم است كه بايد بحث بشود، بايد هر مسأله اي با دقت رسيدگي بشود.
- مجلس خوب همه چيز را خوب مي كند. و مجلس بد همه چيز را بد مي كند.
- به شما آقاياني كه در آتيه متصدي اجراي انتخابات هستيد توجه مي دهم كه اگر انحرافي در يكي از شما پيدا بشود و اين بعد موجب اين بشود كه در اين جمهوري يك لطمه اي وارد بشود به گردن شماست.
- از مهمات امور، تعهد وكلاي مجلس شوراي اسلامي است.
- اميد است كه با تعهد آنان (وكلاي مجلس)، به اسلام و مصالح كشور جلوگيري از هر انحرافي بشود.
- نگذاريد در مجلس شورا اشخاص بروند كه آنها با قدرت هاي بزرگ پيوستگي دارند.
- ملت با اختيار خود و با امتياز خود و انتخاب خود، اشخاص صالح را، اشخاص....... را تعيين كنند و به مجلس بفرستند.
- بايد با همت والاي شما ـ جوانان ايراني ـ بايد اشخاص متنور و اشخاص امين و صادق، به مجلس شوراي اسلامي بروند . كه مقدرات شما را بر طبق خواسته هاي خداوند متعال پياده كنند.
- به همت والاي مرد و زن ايران، اشخاص كه متعهد هستند، اشخاصي كه سالم هستند، اشخاصي كه بصيرت دارند و هيچ انحراف ندارند و بر صراط مستقيم انسانيت اند به مجلس شوراي اسلامي بفرستيم. تا اسلام به آن معنايي كه هست، اسلام به آن حقيقتي كه هست در ايران پياده بشود.
- ملاحظه كنيد شياطين نيايند و شما را اغفال كنند. بايد وكلاي متدين، وكلاي فاضل به مجلس شورا بفرستيد.
- من متواضعانه از شما مي خواهم كه حتي الامكان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نماييد و اشخاص اسلامي، متعهد، غيرمنحرف از صراط مستقيم الهي را در نظر بگيريد.
- سرنوشت اسلام و كشور را به دست كساني دهيد كه به اسلام و جمهوري اسلامي و قانون اساسي معتقد و نسبت به احكام نوراني الهي متعهد باشند. و منفعت خود را بر مصلحت كشور مقدم ندارند.
- اميدوارم با وحدت كلمه، نمايندگاني متعهد، متفكر، دلسوز به ملت و خصوصاً طبقه مستضعف و خدمتگزار به اسلام و مسلمين، در مجلس شوراي اسلامي بفرستيد.
- افرادي را انتخاب كنيد كه متعهد به اسلام بوده و شرق و غربي نباشند. بر صراط مستقيم انسانيت و اسلاميت باشند.
- كساني را انتخاب كنيد كه صددرصد مسلمان و معتقد به احكام اسلام و متعهد به اجراي احكام اسلام و مخالف با مكتب هاي انحرافي و معتقد به جمهوري اسلامي باشند.
- بايد به اشخاصي كه احتمال انحراف در آنان مي رود ، رأي ندهيد. چه احتمال انحراف عقيدتي، اعمالي و يا اخلاقي كه به چنين اشخاصي اعتماد نمي شود كرد. و رأي به آنان موجب مسئوليت خواهد بود.
- مسأله انتخابات آينده از اهم اموري است كه مسئوليت آن با همه ماست .
- توجه داريد كه دشمنان اسلام در نظر دارند كاري بكنند كه انتخابات درست صورت نگيرد. و از دست مسلمانها و متعهدين خارج شود.
- آيا مي خواهيد انتخاب اصلح بكنيد براي خودتان يا براي اسلام ؟ اگر براي خودتان باشد شيطاني است.
- افرادي كه براي مجلس شوراي اسلامي است تعيين مي شوند. بايد كساني باشند كه به درد اسلام و جمهوري اسلامي بخورندو عقيده شان اين باشد كه اسلام خوب است نه فقط اظهار كنند ولي عقيده نداشته باشند.
- اگر در انتخابات مسامحه كنيم، مطمئن باشيد كه از راه مجلس به ما لطمه مي زنند.
- سعي كنيد مثل مرحوم مدرس را انتخاب كنيد.
- كساني را كه انتخاب مي كنيد بايد مسايل را تشخيص دهند، نه افرادي باشند كه اگر آمريكا يا روس يا قدرت ديگري " تشري" زد، "بترسند" بايد بايستند ومقابله كنند.
- مجلس اشخاص سياسي لازم دارد، اشخاص اقتصاد دان لازم دارد، اشخاص سياستمدار لازم دارد. اشخاص "مطلع بر اوضاع جهان" نياز دارد. بايد تعهد به اسلام داشته باشد و موافق با جمهوري اسلامي باشد. لكن اين مسايل هم باشد.
- مجلس مي خواهد ايران را در مقابل جهان اداره كند.
- مجلس يك چيزي نيست كه بخواهد ايران را در مقابل خودش درست بكند. ايران در مقابل جهان است امروز.
- يكي از وظايف مهم شرعي و عقلي ما براي حفظ اسلام و مصالح كشور حضور در حوزه هاي انتخابيه و رأي دادن به نمايندگان صالح كاردان و مطلع به اوضاع سياسي جهان و ساير چيزهايي كه كشور به آنها احتياج دارد مي باشد.مسأله انتخابات يك امتحان الهي است. كه گروه گرايان را از ضوابط گرايان ممتاز مي كند . و مؤمنين و متعهدين را از مدعيان جدا مي كند.
- بحمدالله مردم ما داراي رشد ديني و سياسي مطلوب مي باشند و خود افراد متدين و درد مستضعفان چشيده و آگاه به مسايل ديني ـ سياسي و همگام با محرومين را انتخاب خواهند كرد.
- مردم شجاع ايران با دقت تمام به نمايندگان رأي دهند كه منبعد به اسلام وفادار به مردم باشند.و درخدمت به آنان احساس مسئوليت كنندوطعم تلخ فقر را چشيده باشند.
- مردم به كساني رأي بدهند كه در قول و عمل مدافع اسلامِ پابرهنگان زمين، اسلام مستضعفين، اسلام رنجديدگان تاريخ، اسلام عارفان مبارزه جو، در يك كلام مدافع اسلام ناب محمدي ـ صلي الله عليه وآله و سلم ـ باشند.
- مردم شجاع ايران، افرادي را كه طرفدار اسلام سرمايه داري، اسلام مستكبرين، اسلام مرفهين بي درد، اسلام منافقين، اسلام راحت طلبان، اسلام فرصت طلبان و در يك كلمه اسلام آمريكايي هستند، طرد نموده و معرفي كنند.
- از مهمات امور؛ تعهد وكلاي مجلس شوراي اسلامي است. . اميد است كه با تعهد آنان به اسلام و مصالح كشور جلوگيري از هر انحراف بشود.
- وصيت اينجانب به ملت درحال و آتيه آن است كه با اراده مصمم خود و تعهد خود به احكام اسلام و مصالح كشور، در هر دوره از انتخابات وكلاي داراي تعهد به اسلام و جمهوري اسلامي به مجلس بفرستند.
- مجلسيان در تصويب لوايحي كه از ارگانها به آنها مي رسد با تحقيق و تدقيق و مراعات موازين اسلامي تسريع نمايند.
- ار نمايندگان محترم انتظار مي رود كه در تمام فعاليت ها و آراي خود براي شكرگذاري از خداي متعال جانب حق را گرفته و ضوابط را در نظر گيرند.
- نمايندگان مجلس اگر بخواهيد بي خوف و هراس در مقابل باطل بايستيد و از حق دفاع كنيد و ابرقدرتان و سلاحهاي پيشرفته آنان و شياطين و ... در روح شما اثرنگذارد، خود را به ساده زيستي عادت دهيد.
- از حقوق اوليه هر ملتي است كه بايد سرنوشت و تعيين شكل و نوع حكومت خود را در دست داشته باشند. طبيعي است كه چون ملت ايران بيش از 90 درصد مسلمانند بايد اين حكومت بر پايه هاي موازين و قواعد اسلامي ، بنا شود.
- جامعه فردا جامعه اي ارزياب و منتقد خواهد بود كه در آن تمامي مردم، در رهبري امور خويش شركت خواهند جست .
- بايد اختيارات دست مردم باشد و هر آدم عاقلي اين را قبول دارد كه مقدرات هر كس بايد دست خودش باشد.
- قانون اين است، حقوق بشر اين است كه سرنوشت هر آدمي بايد به دست خودش باشد. هر ملتي سرنوشتش به دست خودش باشد.
- آزاديد هر رأيي دلتان خواست بدهيد، اما بي تفاوت نباشيد.
- بايد همه شما همه ما زن و مرد ، هر مكلف همان طور كه بايد نماز بخواند همان طور بايد سرنوشت خودش را تعيين كند.
- دولت اسلامي يك دولت دموكراتيك به معناي واقعي است و براي همه اقليت هاي مذهبي آزادي بطور كامل هست. وهركس مي تواند اظهار عقيده خودش را بكند و اسلام جواب همه عقايد را به عهده دارد، و دولت اسلامي تمام منطق ها را با منطق جواب خواهد داد.
- از هم اكنون هم بايد مطمئن باشيم رسانه هاي بيگانه از عدم حضور مردم در صحنه انتخابات سخن ها خواهد گفت و با تحليل هاي موذيانه و القائات توأم با تهديد و ارعاب تلاش خواهد نمود، ذهن ها را به مسايل ديگر معطوف نمايند. غافل از آن كه امت اسلامي ايران سالهاست نشان داده اند كه ازاين هياهوها نمي ترسند و مقاوم و استوار در مقابل ابرقدرتها و قدرتها مي ايستند، و به
ياري خداوند متعال ملت شريف ايران با حضور گسترده خود انتخابات را با قدرت و قاطعيت برگزار مي كند.
- ملت شهيد پرور ايران بداند كه اين روزها امتحان الهي است، روز پرخاش عليه كساني است كه با اسلام "كينه" ديرينه دارند. روز انتقام از "كفر" و "نفاق" است روز فداكاري است.
- امروز شركت در انتخابات نه فقط يك وظيفه اجتماعي و ملي است ، بلكه يك وظيفه شرعي اسلامي و الهي است كه شكست در آن ، شكست جمهوري اسلامي است. كه حفظ آن بر همه مردم از "بزرگترين واجبات" و فرايض است و وسوسه در آن از شيطان بلكه عمال شيطان بزرگ است.

سخنان مقام معظم رهبري
- انتخابات از مهمترين مظاهر مردم سالاري ديني است .
- در اسلام "تقوا" و "عدالت" پايه اصلي مشروعيت است. امام اين مشروعيت بدون رأي مردم ، مقبوليت و كارائي ندارد.
- رأي مردم و انتخابات در نظام مردم سالاري ديني بسيار مهم است.
- اگر رأي مردم نباشد نظام مقبوليت و كارآيي ندارد.
- خطاي بزرگ آن است كه اين خواسته هاي حقيقي مردم به دست غفلت و خواسته هاي جناحي و حزبي و شخصي به جاي مصالح ملي ننشيند.
- قانون پشتوانه انتخابات است و نتيجه آن را همه قبول دارند.
- مردم حق دارند كه سرنوشت كشور را به دست خودشان رقم بزنند.
- شركت در انتخابات بايد به دور از تشنج و درگيري برگزار شود.
- مردم را در تصميم گيري آزاد بگذريد .
- من به كساني كه فضاي جامعه و كشور را با تشنج سياسي و پر كردن ازشايعات و موهومات خراب مي كنند، نصيحت مي كنم كه از مردم دست بردارند و آنان را براي تصميم گيري آزاد بگذارند .
- بي گمان ، پيروز و برنده اين انتخابات ملت بزرگ و با اراده ايران است .
- ملت پيروز و سرافراز ايران با نمايش قدرت عظيم خود در حوادث گوناگون انقلاب اين حقيقت و واقعيت را به اثبات رسانيده و نشان داده اند كه در درياي خروشان وحدت و انسجام آنان چيزي كم نشده و نخواهد شد و جهان خواران انشاءا... تا ابد حسرت گسستن اتحاد مقدس مردم ما را به گور خواهند برد .
- انشاءا... دنيا خواهد ديد كه مردم عزيز ايران چگونه حماسه حضور گذشته خويش را در سراسر ميهن اسلامي تكرار خواهد كرد .
- دربرهه اخير درباره انتخابات مطالب زيادي را با ملت عزيزمان درميان گذاشته ايم .
ما روز به روز داريم به زمان برگزاري انتخابات نزديك مي شويم .