روند اجرای سند سلامت استان در صدوق بررسی شد

شناسه : 780672

روند اجرای سند سلامت استان در صدوق بررسی شد


روند اجرای سند سلامت استان در صدوق بررسی شد

روند اجرای سند سلامت استان در صدوق بررسی شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری صدوق،"سعید عبداللهی" روز چهارشنبه در نشست بررسی اجرای سند سلامت این شهرستان که در محل سالن کوثر فرمانداری برگزار شد گفت: اگر جامعه سالم و بانشاط باشد، مي‌توان ادعا كرد ديگر بخش‌ها از سلامت لازم برخوردار هستند.

فرماندار صدوق  با اشاره به اينكه فرد بيمار نمي‌تواند در مسائل فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، برقراري امنيت و عمران و آباداني تلاش كند، ابراز داشت: انسان سالم، محور پيشرفت همه جانبه هر جامعه‌اي است.

عبداللهی  خاطرنشان كرد: سلامت، تمام ابعاد وجودي انسان چون روح، روان، محيط كار، زندگي، مسائل اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي را شامل مي‌شود و همه بايد با اين تعريف به سلامت توجه كنند.

ین جانباز جنگ تحمیلی افزود: برخلاف پيشرفت تكنولوژي براي آسايش و رفاه مردم، بسياري از دستاوردهاي نوين سلامت و آرامش انسان‌ها را به مخاطره انداخته‌اند.

فرماندار صدوقكارخانه‌ها، آلودگي صوتي، فشارهاي رواني، آلودگي بيمارستاني، مصرف مواد نگه‌دارنده غذايي، استفاده از سموم در بخش كشاورزي، داروهاي تاريخ گذشته و منفعت‌طلبي را از مهم‌ترين خطرات حوزه سلامت برشمرد.

وي با بيان اينكه دولت بايد زيرساخت‌هاي سلامت را ايجاد كند، ابراز داشت: اعتبارات استاني و ملي بايد در راستاي سلامت جامعه هدايت شوند.

عبداللهی از اجرایی شدن بخش مهمی از سند سلامت استان در شهرستان صدوق  خبر داد و افزود:اجرای طرح غربالگری دیابت و فشار خون ، اجرای برنامه های آموزش همگانی، اجرای برنامه مبارزه با شپش در سطح مدارس و عدم صدور مجوز به صنایع آلاینده در مسیر دشت یزد-اردکان، از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه سلامت این شهرستان است.

عالی ترین مقام اجرایی شهرستان صدوق گازسوز شدن صنایع و واحدهای تولیدی این شهرستان را از اصلی ترین و مهمترین برنامه عملیاتی در راستای اجرای سند سلامت استان در این شهرستان عنوان کرد.

در ادامه این نشست همچنین،"سید جلیل میرمحمدی" با اشاره به کلیات سند سلامت استان گفت: سلامت محوري در برنامه هاي هر سازمان و در سطح عموم جامعه ، اساس سند توسعه سلامت استان یزد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی استان یزد ادامه داد: حفظ و ارتقاي سلامت ساكنين استان هدف اصلي و نهایی اجرای این سند است.

وی تصریح کرد: 320 طرح و برنامه در این سند پیش بینی شده است که انتظار می رود با همکاری کلیه دستگاه ها و فرمانداری ها شاخص های بهداشتی و سلامت استان بهبود یابد.

این مقام مسئول  ادامه داد: آلودگي هوا در شهرها سالانه يك ميليون و 200 هزار نفر را به كام مرگ مي‌برد و اين در حالي است كه شهر يزد به عنوان يكي از شهرهاي آلوده كشور شناخته شده است.

ميرمحمدي بيماري‌هاي قلبي و عروقي،‌ ديابت، افزايش چاقي، عدم تحرك بدني، استعمال دخانيات و تغذيه نامناسب مردم را از اصلي‌ترين عوامل شايع در مرگ و مير استان يزد دانست .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، شهرستان صدوق را از شهرستان های موفق در اجرای این سند عنوان کرد و  خواستار برش شهرستانی برنامه ها و طرح ها با جدیت ویژه توسط فرمانداری ها شد.