ضرورت تاسیس اداره محیط زیست شهرستان صدوق

شناسه : 785443

ضرورت تاسیس اداره محیط زیست شهرستان صدوق


ضرورت تاسیس اداره محیط زیست شهرستان صدوق

ضرورت تاسیس اداره محیط زیست شهرستان صدوق

شهرستان صدوق با وجود کارخانجات متعدد تولیدی و صنعتی به عنوان یک قطب صنعت در استان مطرح می باشد.وجود کارخانه هایی نظیر فولاد آلیاژی ، کاشی و سرامیک و ... شاهد این مدعاست.

همواره از وجود صنعت درنقطه ای به عنوان یک ابزار پیشرفت و ترقی آن منطقه یاد می شود و شهرها و کلان شهرها  برای احداث کارخانه های متعدد گوی سبقت را از یکدیگر ربوده و صنعتی بودن خود را به رخ دیگری می کشند.حال سوال کلیدی اینجاست که نسل کنونی و آینده چه بهایی را برای صنعتی بودن و صنتی کردن خود می پردازند؟

محیط زیست؛ در ابعاد گسترده آن می توان بر نظارت عالیه بر فرآیند زیست محیطی تاکید کرد ، چراکه از وضعیت آلودگی آب و هوا تا تخریب منابع خدادادی می بایست در چهارچوبه کاری و نظارتی این سازمان مهم قرار گیرد.آنچه مسلم است در شهرهایی که در ابعادگسترده تری با فرآیندهای زیست محیطی و آب و هوای قرار دارند وجود دستگاهی به نام محیط زیست امری است اجتناب ناپذیر و کاملا ضروری.

با این مقدمه و بازگشت به صنعتی بودن شهرستان صدوق نبود محیط زیست شهرستان چالش های فراوانی را بوجود آورده است که  می توان به نبود نظارت کافی بر صنایع آلاینده، دفع غیراصولی فاضلاب های صنعتی و خانگی در محدوده مرکز شهرستان، تخریب بی رویه محیط زیست و ... اشاره کرد.

بنا به اهميت موضوع حفاظت از محيط زيست ، اصل 50 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و برنامه هاي توسعه همگي تاكيد بر جلوگيري از اختلالات زيست محيطي شهري و روستايي دارند. علاوه بر آن ، قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست (مصوب 28/3/1353 و اصلاحيه 24/8/1371)‌در 21 ماده و چندين تبصره، ‌راهكارهايي را براي كنترل محيط و جلوگيري از تخريب آن ارائه داده است و اين مهم را از وظايف سازمان حفاظت محيط زيست دانسته است . اين قانون در ماده نهم تاكيد دارد براين كه « اقدام به هر عملي كه موجبات آلودگي محيط زيست »‌ را فراهم نمايد ممنوع است . منظور از آلوده ساختن محيط زيست عبارتست از پخش يا آميختن مواد خارجي به آب يا هوا يا زمين به ميزاني كه زيان آور به حال انسان يا ساير موجودات زنده و يا گياهان و ... مي باشد .

آنچه كه در اين قانون ( ماده 15 ) پيش بيني شده ، اين است كه مامورين سازمان حفاظت محيط زيست ضابطين دادگستري محسوب ميشوند، كه نشاندهندة اهميت موضوع است .

حال با این اوصاف می طلبد سازمان محیط زیست استان نسبت به تاسیس اداره محیط زیست شهرستان صدوق اقدام نموده و با حمایت های همه جانبه ای که تاکنون در مبحث محیط زیست از سوی فرماندار شهرستان صورت گرفته است این اقدام عملی گردد و محیط زیست شهرستان صدوق که در معرض خطر جدی قرار دارد برای پیشگیری از هرگونه پیامد ناخوشایندی چاره ای اندیشیده شود.

ما محیط زیست را از پیشینیان به ارث نبرده ایم,بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم.
در حفظ و حراست از این امانت کوشا باشیم.