متن كامل منشور اخلاقی انتخابات مجلس شورای

شناسه : 781940

متن كامل منشور اخلاقی انتخابات مجلس شورای


متن كامل منشور اخلاقی انتخابات مجلس شورای

متن كامل منشور اخلاقی انتخابات مجلس شورای

● مقدمه:
حكومت از دیدگاه اسلام، برخاسته از موضع طبقاتی و سلطه‌گری فردی یا گروهی نیست بلكه تبلور آرمان سیاسی ملتی هم كیش و هم فكر است كه به خود سازمان می‌دهد تا در روند تحول فكری و عقیدتی راه خود را به سوی هدف نهایی ( حركت به سوی الله ) بگشاید . ملت ما در جریان تكامل انقلابی خود از غبارها و زنگارهای طاغوتی زدوده شد و از آمیزه‌های فكری بیگانه خود را پاك نمود و به مواضع فكری و جهان بینی اصیل اسلامی بازگشت و اكنون بر آن است كه با موازین اسلامی جامعه نوین(اسوه) خود را بنا كند. بر چنین پایه‌ای، رسالت قانون اساسی این است كه زمینه‌های اعتقادی نهضت را عینیت بخشد و شرایطی را به وجود آورد كه در آن انسان با ارزش‌های والا و جهان شمول اسلامی پرورش یابد.
‹‹ فصل شیوه حكومت در اسلام از مقدمه قانون اساسی ››
بسم الله الرحمن الرحیم
‹‹ من در برابر قرآن مجید، به خدای قادر متعال سوگند یاد می‌كنم و با تكیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم كه پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم، ودیعه‌ای را كه ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری كنم و در انجام وظایف وكالت، امانت و تقوی را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای كشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پای بند باشم، از قانون اساسی دفاع كنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها، استقلال كشورو آزادی مردم و تامین مصالح آن‌ها را مدنظر داشته باشم.››
‹‹ متن سوگند نمایندگان مجلس شورای اسلامی ››
انتخابات مظهر تجلی حضور مردم در نظام اسلامی و بستری است كه در آن رقابت سیاسی، با هدف خدمت و در چارچوب قانون و در پرتو اخلاق اسلامی معنا و مشروعیت می‌یابد.
حضرت امام (ره) در این زمینه می‌فرمایند:
‹‹ مجلس محل قانون‌گذاری است به همین دلیل شكل‌گیری مجلس باید در چارچوب دقیق قانون باشد و هیچ عاملی جز ضوابط قانونی نباید در تشكیل مجلس شورای اسلامی نقش داشته باشد.››
در آستانه انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز مقام معظم رهبری در جمع مردم یزد یكبار دیگر با دعوت مردم به حضور پرشور و حماسی و انتخاب نمایندگانی اصلح بر رعایت اخلاق انتخاباتی و پرهیز از هرگونه بداخلاقی و تخریب و تهمت زدن به یكدیگر تاكید نموده و می‌فرمایند:
‹‹ هتك آبرو و تخریب افراد در شب نامه ها، مطبوعات، پایگاه های اینترنتی و دیگر وسایل به هیچ وجه صحیح و مصلحت نیست و اینجانب در خواست و اصرار می‌كنم كه علاقه‌مندان نامزدها فقط به تبلیغ و تعریف از افراد مورد نظر خود بپردازند و از روش‌های تخریبی معمول در برخی كشورها به شدت پرهیز كنند.››
به منظور تحقق اصول قانون اساسی، رهنمودهای حضرت امام(ره) و تدابیر مقام معظم رهبری برای برگزاری انتخاباتی سالم، پرشور، حماسی و منطبق با اخلاق اسلامی " منشور اخلاقی انتخابات " برای نصب العین قرار دادن مجریان و ناظرین انتخابات، مردم، رسانه‌های جمعی و نامزدها و طرفداران آن‌ها و احزاب و گروه‌های سیاسی ارائه می‌گردد.
● هدف:
كمك به برگزاری انتخابات سالم، قانونی و ارائه یك الگوی مناسب انتخاباتی منطبق با ارزش‌ها و اخلاق اسلامی به منظور فرهنگ‌سازی و سوق دادن فضای مسابقه قدرت به مسابقه خدمت و افزایش مشاركت عمومی و تقویت وحدت ملی.
● سیاست‌ها:
۱- تدوین معیارها و شاخص‌های رعایت اخلاق انتخاباتی، مبتنی بر قانون اساسی، رهنمودهای حضرت امام(ره) و تدابیر مقام معظم رهبری و قوانین موضوعه.
۲- استفاده از نظرات، پیشنهادات و همكاری عموم مردم بویژه نخبگان و صاحبنظران احزاب و گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های دینی و فرهنگی در جهت تدوین منشور اخلاقی انتخابات.
۳- ترویج و هنجارسازی محورهای منشور اخلاقی انتخابات با مشاركت فعال رسانه‌های گروهی، تریبون‌های عمومی دستگاه‌های فرهنگی و عموم مردم.
- محورهای مهم منشور اخلاقی انتخابات:
۱- حركت بر مدار قانون، منویات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری.
۲- تقویت امید و نشاط ملی در ابعاد مختلف با استفاده از فضای انتخابات و پرهیز از سیاه‌نمایی، بزرگ نمایی مشكلات و تخریب دستاوردهای انقلاب اسلامی و موفقیت‌های دولت‌ها.
۳- استفاده از فضای تبلیغاتی انتخابات به عنوان یك فرصت ملی برای تقویت استقلال كشور، وحدت ملی و همگرایی قومی و مقابله با توطئه‌های تفرقه‌افكنانه و جنگ روانی دشمن.
۴- اهتمام مردم برای تعیین نماینده اصلح و پرهیز از تبعیضات قومی و فامیلی.
۵- تلاش برای تبدیل انگیزه‌های قدرت‌طلبانه به انجام خدمت به مردم و پرهیز از ادبیات برد و باخت و جنگ قدرت كه موجب بدبینی و یأس مردم خواهد شد.
۶- طرح دیدگاه‌ها و توانمندی‌های افراد مورد نظر و پرهیز از تعاریف اغراق آمیز.
۷- ارائه پیشنهادها، برنامه‌ها و دیدگاه‌ها متناسب با جایگاه نمایندگی مجلس شورای اسلامی.
۸- اجتناب از تخریب، تهمت، تحقیر، افشاء اسرار مخفی نامزدهای انتخاباتی در رسانه‌های گروهی، سایت‌های اینترنتی و مجالس.
۹- پرهیز از تبلیغات رنگین و پرهزینه، انتشار تصاویر فریبنده، برگزاری مراسم و میهمانی‌های پرخرج، توزیع هدایا، خرید و فروش آراء و.... .
۱۰- پرهیز نامزدها از مدیون شدن به صاحبان قدرت و ثروت.
۱۱- پرهیز از وعده‌های غیر منطبق با وظایف و اختیارات قانونی نمایندگان از جمله طرح‌های عمرانی.
۱۲- خودداری از مصرف بیت‌المال و امكانات و فرصت‌های اداری برای تبلیغات انتخاباتی نامزدها.
۱۳- پرهیز از شایعه پراكنی و مسموم كردن فضای انتخابات و تشویش اذهان عمومی و تقویت سلامت روانی و سیاسی جامعه.
۱۴- كنترل احساسات و رفتار هواداران و اعضای ستاد و دفاتر انتخاباتی نامزدها در چارچوب منشور.
۱۵- حفظ بی طرفی كامل تمام نیروهای اجرایی و نظارتی انتخابات و دستگاه‌های تبلیغاتی منتسب به حكومت.
۱۶- پرهیز نظامیان و مسوولان دولتی از ورود به احزاب و جناح بندی‌های حزبی و تبلیغات له یا علیه نامزدهای انتخاباتی.
۱۷- احترام به نتایج انتخابات و طرح شكایات در مراجع قانونی و اجتناب از تحریك افكار عمومی و زیرسوال بردن نتایج انتخابات.
۱۸- پرهیز از تضعیف نظام و ترجیح منافع شخصی و گروهی بر مصالح و منافع ملی.
۱۹- پرهیز از نقض اسلامیت و جمهوریت و هویت مردم سالاری دینی نظام جمهوری اسلامی.
۲۰- كنار رفتن داوطلبان نمایندگی در صورت اطمینان از وجود داوطلبان صالح‌تر.