موزه مردم شناسی شهرستان صدوق افتتاح شد

شناسه : 780582

موزه مردم شناسی شهرستان صدوق افتتاح شد


موزه مردم شناسی شهرستان صدوق افتتاح شد

موزه مردم شناسی شهرستان صدوق افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری صدوق،"ابراهیم حجری" روز سه شنبه در مراسم افتتاح موزه مردم شناسی این شهرستان گفت: حرکت به سوي محتواي غني‌تر موزه ها از اهداف سال جاري این سازمان است.

مديرکل موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي کشور وضعیت میراث فرهنگی شهرستان صدوق را ارزشمند توصیف کرد و افزود: تقویت موزه های مردم شناسی  باعث گسترش و انتقال فرهنگ ناب و اصیل ایرانی به نسل آینده است.

وی با اشاره به احداث موزه های مردم شناسی در سطح کشور افزود: 490 موزه  وظیفه نمایش و معرفی آثار و اشیاء معقول تاریخی را بر عهده دارند.

حجری همچنین از احداث 15 موزه منطقه ای در سطح کشور خبر داد و گفت: یکی از این موزه های منطقه ای مربوط به استان یزد می باشد.

معاون فرماندار صدوق نیز در این مراسم گفت: یکی از راه‌های شناخت و معرفی آداب، رسوم و فرهنگ اقوام و گروه‌های مختلف، ایجاد موزه‌های مردم شناسی محلی در شهرها و روستاها با همت اهالی آن مناطق است.

"محمد علی شاه حسینی"  با اشاره به وضعیت میراث فرهنگی این شهرستان تصریح کرد: وجود ابنیه های تاریخی متعدد، آثار باستانی ، کتب و قرآن های خطی که بعضا با آب طلا نوشته شده است نیازمند توجه ویژه مسئولان امر در راستای محافظت و نگهداری از این میراث ماندگار می باشد.

وی ترمیم ابنیه های تاریخی در سطح شهرهای شهرستان را ضروری دانست و خاطر نشان ساخت: وجود ابنیه های متعدد  و خانه های قدیمی که نشان از هویت و  فرهنگ مردمان این مناطق می باشد متاسفانه در حال تخریب می باشد و تاکنون اعتبار قابل توجهی برای ترمیم و بازسازی آنها در نظر گرفته نشده است.

"بهرام رضایی" رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این مراسم هدف از راه اندازی این موزه را جمع آور اموال، اشیا و وسایل قدیمی دانست و خاطر نشان کرد:نشان دادن فرهنگ و تمدن هر منطقه با استفاده از میراث فرهنگی که در واقع ریشه در  گذشته ای دور و دراز دارد ،  از روش های زیبای انتقال ارزش و فرهنگ مردمان ایران به نسل آینده می باشد.

وی نمایش مشاغل سنتی شامل بافندگی، ریسندگی، خورجین بافی ، گلیم بافی و نمایش زندگی سنتی مردم را از بخش های مهم این موزه عنوان کرد.

موزه مردم شناسی شهرستان صدوق از مصوبات دور دوم سفر یاست جمهوری به استان با هزینه ای بالغ بر 3میلیارد ریال در محل "حمام باغستان اشکذر" احداث گردیده است.

شهرستان صدوق با بیش از 600 آثار باستانی و اماکن تاریخی از مهمترین شهرستان های استان در زمینه جذب گردشگر و توریست محسوب می شود.

این شهرستان با بیش از 30 هزار نفر جمعیت در فاصله 12 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.