نعمتی که در اینجا کمیاب است

شناسه : 781167

نعمتی که در اینجا کمیاب است


نعمتی که در اینجا کمیاب است

نعمتی که در اینجا کمیاب است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری صدوق، به گفته متخصصان، پزشكان و صاحب نظران كودكان كم سن و سال و سالمندان بيشتر از ديگران از آلودگي هوا آسيب مي بينند تماس مداوم با آلاينده ها بر ريه كودكان تاثير مي گذارد و در سالمندان سبب تشديد بيماري مي شود.

به گفته آنها برخي بيماريها مانند آسم و بيماري هاي قلبي و ريوي در مواقع آلودگي هوا تشديد مي شوند و معمولا ميزان آسيب ها بستگي به قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي زيانبار دارد.

آثار كوتاه مدت آلودگي هوا شامل حساسيت چشمها ،بيني و حلق، عفونت هاي دستگاه تنفسي فوقاني مانند برونشيت و ذات الريه ، سردرد ، تهوع و واكنش آلرژيك مي باشد.

آلودگي هوا براي كوتاه مدت مي تواند بيماري مبتلايان به آسم و آمفيزم را تشديد كند و در دراز مدت نيز مي تواند بيماري مزمن تنفسي، سرطان ريه، بيماري قلبي و حتي آسيب به مغز، اعصاب ،كبد و كليه ها را ايجاد كند.

عقيم شدن مردان نيز از عوارض آلودگي هوا شناخته شده است، آلودگي هوا نه تنها باعث ازدياد سقط جنين مي شود بلكه حتي در زيبايي كودكان نيز تاثير گذار است.

همچنين پزشكان از جمله عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگي هوا مي دانند و مي گويند: اين معضل براي بيماران ديابتي نيز مرگبار است زيرا در فرايند كنترل جريان خون در ديابتي ها اختلال ايجاد مي كند.

بنا بر آمارهاي موجود جهاني سالانه 5/2 ميليون نفر در دنيا در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي دهند كه در اين ميان بيشترين ميزان مرگ و مير ها به علت آلودگي هوا در فضاهاي بسته مانند خانه است.

از اين رو تهويه كافي براي كاهش آلاينده ها در محيط هاي بسته مساله مهمي به شمار مي رود.

به گفته مسوولان حفاظت محيط زيست استان يزد دشت يزد - اردكان به دليل قرار گرفتن در مجاورت جاده ترانزيتي و وجود كارخانجات متعدد از آلوده ترين نقاط استان شناخته شده است و شهرستان هاي يزد ،صدوق ،اردكان و ميبد در اين محدوده قرار گرفته است.

شهرستان صدوق كه از لحاظ آب و هوايي گرم و خشك محسوب مي شود و ميزان بارندگي ساليانه در اين شهرستان به كمترين ميزان ممكن يعني 60ميلي متر مي رسد روزهاي بسيار سختي را در مقابله با آلودگي زيست محيطي دست و پنجه نرم مي كند.

جمعيتي نزديك به 15 هزارنفر در معرض آلودگي هوا كه ناشي از دود كارخانجات توليدي و صنعتي، كوره هاي آجرپري، گرد و غبار كارگاه هاي توليد شن و ماسه و فاضلاب كشتارگاه ها مي باشد ،قرار دارند.

'مهدي دهقاني' يكي از شهروندان اشكذر در گفتگو با این  پایگاه خبری مي گويد: شب ها كارخانجات توليدي به دور از چشم هاي مسئولين فيلترهاي تصفيه هوا را بر مي دارند و دود غليظي آسمان اين شهر را مي پوشاند.

وي كه به شدت از عملكرد مسئولين محيط زيست گله مند بود افزود: شب ها تنفس همراه با بوي بسيار نامطبوع همراه است كه گرماي هوا در تابستان نيز بر سختي تنفس افزوده است.

'كاظم خردمند' يكي از شهروندان روستاي حجت آباد اشكذر مي گويد: بوي تعفن ناشي از دفع فاضلاب كشتارگاه مرغ، مشمئز كننده است.

وي كه بارها شكايت خود از اين موضوع را به مسئولين شهرستاني انتقال داده بود مي گويد: نمي دانم با كدام منطق سازگار است كه فاضلاب كشتار گاه هاي مرغ از دفع اصولي برخوردار نباشد و در بيابان هاي اطراف رها شود.

'رضا ميردهقان' يكي ديگر از شهروندان اشكذر در گفتگو با پایگاه خبر فرمانداری صدوق گفت: با وجود روشن بودن كولر در شبانه روز تنفس كردن به خصوص در شب به دليل بالا بودن آلودگي هوا مشكل است.

وي افزود: براي اين كه اعضاي خانواده ام به خصوص فرزند شش ماهه ام بتواند راحت تنفس كند گلاب درون آب كولر ميريزم تا از اين طريق هواي خانه مطبوع شود.

ميردهقان با صراحت مي گويد: بويي كه شهروندان اشكذر در ساعات 12 شب تا حدود 7 صبح تنفس مي كنند بسيار بد بوع بوده و نگران كننده است.

وي افزود: دود ناشي از آتش زدن زباله هاي خانگي اشكذر كه به روش سنتي توسط شهرداري اين شهر دفع مي گردد ،جاي تاسف دارد.

يكي ديگر از شهروندان اشكذر با اشاره به گسترش صنايع و آلودگي آن گفت: از خاطر نبريم كه گسترش صنايع هرچند براي قشر جوياي كار و مسئولين كارنامه اي درخشان است اما آنچه مردم بدان نيازمند هستند صنايع پاك هستند.

اين شهرند اشكذري كه خواست نامش ذكر نشود افزود: انتظاري كه از مسئولان امر به ويژه از محيط زيست استان مي رود توجه ويژه و نظارت دقيق به محيط زيست شهروندان در جاي جاي اين استان مي باشد چرا كه سالم زيستن حق شهروندان مي باشد.

خبرنگاران  ما براي بررسي موضوع سراغ يكي از كشتارگاههاي مرغ در شهرستان رفته و از نزديك وضعيت دفع غيراصولي فاضلاب اين كشتارگاه را مشاهده نموده اند.

به دليل شدت بوي تعفن همراه با تهوع عكس برداري و فيلم برداري از دفع فاضلاب بسيار سخت بود عكاس فرمانداری  به سختي توانست تعدادي عكس از وضعيت دفع غيراصولي فاضلاب به تصوير بكشد.

نكته قابل توجه در اطراف كشتارگاه ايجاد درياچه اي از آب هاي فاضلاب و تجمع سگ هاي ولگرد در اطراف آن بود.

در چند كيلومتر آن طرف تر سراغ محل دفن زباله هاي خانگي شهر اشكذر رفتيم، وضعيت بسيار نگران كننده اي را مشاهده كرديم؛ دفع فاضلاب خانگي توسط ماشين هاي جمع آوري فاضلاب كه تا گروه تصويربرداري و عكسبرداري ما را مشاهده كرد چاره اي جز فرار نداشت، البته تا ساعت ها منتظر مانديم و شاهد دفع فاضلاب توسط آن ماشين در فاصله 800 كيلومتري شهر اشكذر بوديم.

نكته قابل تامل در اين مشاهده عيني ،وجود تعدادي افراد سودجو در محل دفع زباله ها بود كه با بدترين وضعيت ممكن نسبت به جداسازي و تفكيك زباله ها اقدام مي نمودند و درميان سيل عظيم زباله هاي رها و آتش زده شده نسبت به برپايي يك چادر اقدام نموده و استراحت مي كردند.

در اين ميان يكي از آنها كه اسمش' محمدجواد ' بود در پاسخ به اين سووال خبرنگار ما كه با اين بوي تعفن زباله ها چگونه كار مي كند؟ گفت: مجبوريم اينجا كار كنيم، ما كارتن ها و زباله را تفكيك مي كنيم و آنها را مي فروشيم.

سرپرست فرمانداری صدوق نيز در بررسي علل وضعيت آلودگي هوا و نارضايتي مردم از بي توجهي مسوولان مربوطه در استان در اين زمينه به شدت انتقاد كرد.

"محمدعلی شاه حسینی" در پاسخ به نحوه نظارت بر آلودگي محيط زيست در شهرستان صدوق گفت: صدوق، قطب صنعت استان محسوب مي شود و تعدادي بسياري از نيروهاي جوان در اين شهرستان در كاخانجات توليدي و صنعتي مشغول به كار هستند.

به گفته وي نحوه نظارت بر آلودگي زيست محيطي به عهده محيط زيست است كه عليرغم پيگيري هاي صورت گرفته و استقرار يك نماينده از محيط زيست در فرمانداري ،پس از چند ماه اين مهم از سوي محيط زيست استان منتفي شد و طي مكاتبات صورت گرفته همچنان اين شهرستان فاقد اداره با نمايندگي محيط زيست مي باشد.

شاه حسینی گفت: يك شهرستان با تعداد واحدهاي توليدي و صنعتي بالا فاقد نظارت محيط زيست مي باشد ، محيط زيست استان چه توجيهي براي عدم تحقق اين مهم دارد واقعا قابل توجه است.

سرپرست فرمانداری صدوق در عين حال اقدامات مهم صورت گرفته براي جلوگيري از وسعت آلودگي در اين شهرستان را ياد آور شد و گفت: عدم صدور مجوز به واحدهاي آلاينده، انتقال واحدهاي آلاينده تا پنج سال آينده به مكان خاص و دور از مناطق مسكوني، انتقال كوره هاي آجر پزي به مكان خاص و ايجاد و احداث گود جديد دفع زباله هاي خانگي اشكذر از جمله اين اقدامات است.

وي گفت: انتظار مي رود با حمايت همه جانبه مسئولان و صاحبان صنايع اين مشكل اساسي مردم اشكذر و مناطق اطراف مرتفع گردد.

مديركل حفاظت محيط زيست استان يزد پيشتر گفته بود: با بررسي هاي انجام شده 156واحد صنعتي در اين استان آلاينده شناخته شده است.

'حميد جلالوندي' افزود: اين واحدها در بخش هاي مختلف شامل توليد آجر، كودهاي شيميايي ،فولاد، كاشي و غيره فعاليت مي كنند.

وي تصريح كرد: يكي از آيتم هاي اين آلودگي تنها 290واحد كوره هاي آجرپزي دستي است كه آلاينده شناخته شده است.

مديركل حفاظت محيط زيست استان يزد تصريح كرد: جانمايي برخي واحدهاي آلاينده صنعتي مانند فولاد در گذشته مشكل داشته و با توجه به اينكه در مجاورت شهر قرار دارد بيشتر مورد توجه مردم است.

جلالوندي بر رفع مشكل آلودگي واحدهاي آلاينده تاكيد كرد و گفت: آنها بايد با هزينه كردن نسبت به رفع آلودگي كارخانجات خود اقدام نمايند در غير اين صورت به صورت قانوني با آنها برخورد خواهد شد.

وي خواستار توجه و حساسيت مردم و مسوولان نسبت به بهبود وضعيت آلودگي هوا شد و افزود: محيط زيست به تنهايي قادر به رفع و كاهش آلودگي هوا نيست ضمن اينكه مسئله آلودگي هوا را نمي توان در مدت زماني كوتاهي حل نمود و همه مردم و دستگاههاي اجرايي بايد دست به دست هم دهند و اين مشكل را رفع كنند.

مديركل حفاظت محيط زيست استان يزد گفت: همه بايد براي حفظ محيط زيست و كاهش آلودگي هاي زيست محيطي تلاش نمايند.

جلالوندي معتقد است كه حفظ محيط زيست و رعايت حقوق ديگران در اين زمينه از لحاظ شرعي واجب است چرا كه حق الناس است.

وي با بيان اينكه در اين زمينه دين مبين اسلام نيز سفارش هايي دارد، تصريح كرد: شهروندان در اين خصوص بايد خود كنترلي داشته باشند و اول از همه خود نستب به حفظ محيط زيست حساسيت داشته باشند.

اين مقام مسئول ادامه داد: آلودگي هاي زيست محيط از جمله عرضه دود در فضا ، بيماري هاي مختلفي به دنبال دارد و هزينه هاي اجتماعي بر جامعه تحميل مي كند و ما شرعا در مقابل ان مسوول هستيم.

مديركل حفاظت محيط زيست استان با اشاره به وجود بيش از سه هزار واحد صنعتي در استان گفت: اين اداره كل با توجه به كمبود نيرو قادر به نظارت و كنترل تمامي واحدها نيست و صاحبان صنايع خود بايد موضوع را مورد توجه قرار دهند و از راهكارهاي و تجهيزات لازم براي كاهش آلايندگي هاي استفاده نمايند.

وي در عين حال برخورد با واحدهاي آلاينده تاكيد كرد و گفت: در اين زمينه از هيچ كوششي دريغ نخواهيم نمود و بعد از چند اخطار اقدانمات قانوني خود را به كار خواهيم گرفت.

ناگفته نماند كه صاحب بخش كشاورزي معتقدند: آلودگي آب و هوا بر بخش كشاورزي تاثير منفي دارد.

رئيس جهاد كشاورزي شهرستان صدوق مي گويد: وجود صنايع دودزا در محدوده زمين هاي كشاورزي نگراني هاي جدي را بوجود آورده است به طوري كه مناطق رستاق و خضرآباد در ساليان گذشته و نه چندان دور كه در كشت سيفي جات حرف هايي را براي گفتن داشتند اكنون چيزي از ياد گذشته آنها باقي نمانده است.

'محمدحسن قيصري' به وجود كارخانه فولادآلياژي و صنايع وابسته آن در فاصله 30كيلومتري مركز شهرستان اشاره و تصريح كرد: آلودگي هاي آب و هوايي ناشي از اين واحد بزرگ صنعتي تنش هايي را در بخش كشاورزي داشته است كه نياز به انجام آزمايش هاي خاص جهت بررسي اين موضوع است.

تهیه و تنظیم: سید بهروز موسوی ندوشن