در نشست شورای کشاورزی شهرستان اشکذر مطرح شد؛

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اشکذر؛ "محمدعلی شاه‌حسینی" در نشست شورای کشاورزی با اشاره به توسعه متوازن صنعتی و کشاورزی شهرستان اشکذر اظهار داشت: مردم اشکذر با بهره‌مندی مناسب از آب، خاک و انرژی جایگاه دوم سطح زیر کشت گلخانه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند و این مهم در سال اقتصاد مقاومتی رو به افزایش است

.

فرماندار اشکذر بر ضرورت تغییر کشت پر آبخواه و جایگزینی آن با محصولات کم آبخواه به‌ویژه کشت گیاهان دارویی تأکید کرد و نقش‌آفرینی فعال جهاد کشاورزی به‌منظور ترویج و توجیه کشاورزان در استفاده مطلوب از شرایط موجود را خواستار شد

.

وی بابیان اینکه درخواست‌های متعدد در خصوص اختصاص پهنه ویژه برای دامداری‌ها، شترمرغ و اسب از طرف مردم داشته‌ایم اظهار داشت: این مهم در خضرآباد و جاده طبس انجام‌شده ولی تاکنون زیرساخت‌های لازم محیا نشده است که می‌بایست با جدیت بیشتری موضوع پیگیری شود.

 

اقتصاد مقاومتی و تشریح اقدامات انجام‌شده در شهرستان اشکذر محور دیگر صحبت‌های شاه‌حسینی بود که در این خصوص افزود: رشد چشم‌گیر صادرات محصولات کشاورزی، بهره‌مندی از سیستم‌های نوین مصرف آب در کنار شیوه‌های نوین کشاورزی با رویکرد آموزش و توجیه کشاورزان مهم‌ترین اقداماتی بوده که در این حوزه انجام‌شده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نیز در صحبت‌های خود به مشکلات و محدودیت منابع آبی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: کشاورزی در یزد به مصداق جنگ با طبیعت می‌ماند و این موضوع صرفاً با تغییر نگرش و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و کشاورزی دانش‌بنیان مرتفع می‌گردد.

 

"سید جمال سجادی پور" به پرداخت تسهیلات 85 درصدی بلاعوض و جهش چشمگیر تغییر سیستم‌های نوین کشاورزی اشاره کرد و افزود: در صورت استمرار این روش می‌توان ضمن افزایش میزان بازدهی درصد آب مصرفی را کاهش داد.

 

وی فراهم نمودن شرایط مناسب تکمیل زنجیره تولید تا صادرات و برند سازی را از دیگر اهداف سازمان متبوع خود برشمرد و گفت: در همین راستا با پرداخت تسهیلات نسبت به تجهیز و احداث کشتارگاه‌ها با رویکرد صادراتی اقدامات مؤثری انجام‌شده است.

 

توجه به مشاغل خرد روستایی با نگاه مردم محور و عدالت محور بخش دیگر صحبت‌های سجادی پور بود که در این زمینه گفت: با توجه به مهاجرت روستاییان به شهرها توجه و حمایت از مشاغل خرد در بخش کشاورزی با آموزش و توجیه جامعه هدف این سازمان در دستور کار قرارگرفته است.

 

در این نشست نماینده صنف کشاورزان نیز نقطه‌نظر و دیدگاه‌های خود را در خصوص افزایش رادمان و مشکلات و موانع پیشروی فعالین این بخش بیان کرد.